Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Edycja 2007

2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007 2007

2007


38. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2007”

pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Galeria Bielska BWA

 

23 listopada – 30 grudnia 2007, Galeria Bielska BWA

 

Wojciech Kubiak, Lidia Krawczyk (Kraków) – Grand Prix – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Kurator konkursu i wystawy: Grażyna Cybulska

 

Jury:

Jolanta Ciesielska – krytyk i historyk sztuki, Łódź

Monika Szewczyk – historyk sztuki, krytyk, dyrektor Galerii Arsenał w Białymstoku

Grzegorz Sztwiertnia – artysta, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych, Kraków

Leon Tarasewicz – artysta, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych, Warszawa,

Waliły k. Białegostoku

Agata Smalcerz – historyk sztuki, dyrektor Galerii Bielskiej BWA, Bielsko-Biała.

 

Nagrody

Grand Prix – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Wojciech Kubiak, Lidia Krawczyk (Kraków)
za zestaw prac: „B." z cyklu „Genderqueer", olej, płótno, 195 x 195,
„I. i L." z cyklu „Genderqueer", olej, płótno, 195 x 195

II Nagroda – Prezydenta Miasta Bielska-Białej – Agata Biskup (Kraków)
– „I co ja teraz zrobię?!”, 2006, akryl, płótno, 220 x 200
„Pingwin”, 2006, olej, płótno, 200 x 180

III Nagroda – Grupy Lotos SA  – Stefan Hanćkowiak
za zestaw prac: „Miłość i nienawiść”, 2007, akryl, płótno, 240 x 190,
„W poszukiwaniu szczęścia”, 2007, akryl, płótno, 240 x 190 cm

 

Wyróżnienia regulaminowe

Bank BPH SA – Małgorzata Borek (Łódź) – „Green”, 2006, olej, płótno, 120 x 240

Philips Lighting Polska Ltd. – Dorota Borowa, „Teraz”, 2005/2006, olej, płótno, 200 x 150

Aqua SA – Małgorzata Szymankiewicz (Poznań), „Bez tytułu 53”, 2007, olej, płótno, 185 x 210
„Bez tytułu 54 a”, 2007, olej, płótno, 150 x 210

Fundacja dla Śląska – Tadeusz Moskała (Bielsko-Biała)
– „Permutacja pierwsza”, 2007, poliptyk w konwencji 3D akryl, płótno, 30 x 30 cm, 10 elementów

 

Wyróżnienia redakcji patronackich

„Art&Business”  – Małgorzata Szymankiewicz
za zestaw prac: Bez tytułu 53, 2007, olej, płótno, 185 x 210 cm, Bez tytułu 54 a, 2007, olej, płótno, 150 x 210

„Artinfo.pl” – Barbara Tytko – „Homoarachnida 2”, 2007, olej, płótno, 180 x 180 cm, „Homoarachnida 3”, 2007, olej, płótno, 180 x 180

„Artluk” – Jan Dziaczkowski – „Marcin jako Thimothy Threadwell, Grizzly Man”, 2007, olej, płótno, 120 x 150

„Exit” – Agata Biskup – „I co ja teraz zrobię?!”, 2006, akryl, płótno, 220 x 200 cm, „Pingwin”, 2006, olej, płótno, 200 x 180

„Obieg” – Bartłomiej Otocki – „Bez tytułu (portret pamięciowy)”, 2007, akryl, płótno, 102 x 140

„Sztuka.pl” – Tadeusz Król – za zestaw prac: „Makatka”, 2007, akryl, olej, płótno,
160 x 180, „Makatka z defektami”, 2007, akryl, olej, płótno, 160 x 180

 

Na konkurs zgłosiło się 416 artystów, którzy nedesłali 1.627 prac


Do wystawy pokonkursowej wybrano 109 prac 58 artystów:

Bogusław Bachorczyk, Robert Bartoszek, Witold Berus, Agata Biskup, Małgorzata Borek, Dorota Borowa, Renata Bryjanowska, Jakub Budzyński, Paweł Czajkowski, Wojciech Ćwiertniewicz, Paweł Duczmal, Joanna Dudek, Jan Dziaczkowski, Magdalena Dżuła, Marek Ejsmond – Ślusarczyk, Dariusz Fodczuk, Marta Frej, Paweł Garwol, Tomasz Gągała, Teresa Gołda – Sowicka, Stefan Hanćkowiak, Bartłomiej Jarmoliński, Ziemowit Kmieć, Tomasz Kopcewicz, Michał Kotula, Dorota Kozieradzka,Tadeusz Król, Daniel Krysta, Bogumił Książek, Kamil Kuskowski, Jarosław Lewera, Maciej Linttner, Anna P. Massey, Tadeusz Moskała, Bartosz Nalepa, Anna Okrasko, Izabela Ołdak, Bartłomiej Otocki, Miłosz Pobiedziński, Piotr Raurowicz, Wojciech Rokosz, Janusz Różański , Wioletta Serafin, Hanna Siemionow, Witold Stelmachniewicz, Małgorzata Stępień, Agnieszka Swoboda, Anna Szprynger, Renata Szułczyńska, Małgorzata Szymankiewicz, Jerzy Tomala, Viola Tycz, Barbara Tytko, Andrzej Wasilewski, Radosław Zielonka, Edward Zoc, Jowita Żychniewicz.


Projekt i wykonanie statuetki – Ryszard Kwak

Aranżacja wystawy – Krzysztof Morcinek

Projekt plakatu i zaproszenia – Krzysztof Morcinek


Katalog

Kolor, format 20 x 23 cm, 80 str.+ okładka – oprawa miękka, fot. – 109.

Druk: Oficyna Drukarsko – Wydawnicza „AKANT” s.c. Cieszyn.

Redakcja: Grażyna Cybulska, Barbara Swadźba. Wstęp – Grzegorz Sztwiertnia. Projekt graficzny – Krzysztof Morcinek. Zdjęcia Studio Cicero Bielsko-Biała. Wyd. Galeria Bielska BWA.

ISBN 83-87984-48-5

 

Bibliografia

G. Sztwiertnia, Trzy Myśli, kat. wyst. „38. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2007”, str.10.

W. Then: Malarska bielska jesień, „Dziennik Zachodni”, nr 26.11.2007 r.

Z. Niemiec: Bez zadęcia, „Kronika Beskidzka”, nr 29.11.2007r.

Ł. Kałębasiak: Sztuka na zimę, „Gazeta Wyborcza”, nr 20.12.2007 r.

K. Kucybała:  Bielska jesień odkryła karty, „W Bielsku Białej”, nr. 25/2007 r.

http://www.artinfo.pl/?pid=events&sp=relation&id=8421&lng=1,

http://news.o.pl/2007/11/24/38-biennale-malarstwa-bielska-jesien-2007/

http://info.galerie.art.pl/galerie/bwa_bb.html

http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/im_fa_bielska_jesien

 

Podpisy do zdjęć – wystawa 2007

 

1. Okładka katalogu Bielska Jesień ‘2007

2. Wojciech Kubiak, Lidia Krawczyk, B. z cyklu Genderqueer, olej, płótno, 195 x 195, Grand Prix – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

3. Wojciech Kubiak, Lidia Krawczyk, I. i L. z cyklu Genderqueer, olej, płótno, 195 x 195, Grand Prix – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

4. Agata Biskup, Pingwin, 2006, olej, płótno, 200 x 180, II Nagroda – Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz wyróżnienie redakcji Exit

5. Agata Biskup – I co ja teraz zrobię?, 2006, akryl, płótno, 220 x 200, II Nagroda – Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz wyróżnienie redakcji Exit

6. Stefan Hanćkowiak, Miłość i nienawiść, 2007, akryl, płótno, 240 x 190, III Nagroda – Grupy Lotos SA

7. Małgorzata Borek, Green, 2006, olej, płótno, 120 x 240, wyróżnienie jury

8. Dorota Borowa, Teraz, 2005/2006, olej, płótno, 200 x 150, wyróżnienie jury

9. Tadeusz Moskała, Permutacja pierwsza, 2007, poliptyk w konwencji 3D akryl, płótno, 30 x 30, 10 elementów, wyróżnienie jury

10. Małgorzata Szymankiewicz, Bez tytułu 53, 2007, olej, płótno, 185 x 210, wyróżnienie jury oraz  redakcji „Art&Business”

11. Małgorzata Szymankiewicz, Bez tytułu 54 a, 2007, olej, płótno, 150 x 210, wyróżnienie jury oraz redakcji „Art&Business”

12. Barbara Tytko, Homoarachnida 3, 2007, olej, płótno, 180 x 180, wyróżnienie redakcji portalu Artinfo.pl

13. Jan Dziaczkowski – Marcin jako Thimothy Threadwell, Grizzly Man, 2007, olej, płótno, 120 x 150, wyróżnienie redakcji „Artluk”

14. Bartłomiej Otocki – Bez tytułu (portret pamięciowy), 2007, akryl, płótno, 102 x 140, wyróżnienie redakcji „Obieg”

15. Tadeusz Król, Makatka z defektami, 2007, akryl, olej, płótno, 160 x 180, wyróżnienie redakcji „Sztuka.pl”

16– 22. fragment ekspozycji wystawy „Bielska Jesień 2007”

 

23. Agata Smalcerz i laureaci Grand Prix Lidia Krawczyk i Wojtek Kubiak

24. Agata Smalcerz i laureaci „Bielskiej Jesieni 2007”

25. Agata Smalcerz – dyrektor „Galerii Bielskiej BWA” i Grażyna Cybulska – kuratorka wystawy oraz laureaci „Bielskiej Jesieni 2007”

26. laureaci wystawy „Bielska Jesień 2007”

27–28. wernisaż wystawy „Bielska Jesień 2007”