Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Edycja 2015

2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015

42. Biennale Malarstwa "Bielska Jesień 2015"

pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

termin wystawy od 27 listopada 2015 do 17 stycznia 2016 roku

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała

42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2015”

 

Grand Prix Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
– w wysokości 30.000 zł

Martyna Czech (Tarnów)

za zestaw trzech prac: Ex I, Nikt, WC.

 

 

Kurator konkursu i wystawy Grażyna Cybulska

Projekt wydawnictw i aranżacja wystawy – Krzysztof Morcinek

Projekt statuetki – Ryszard Kwak

Dyrektor Galerii Bielskiej BWA – Agata Smalcerz

 

Jury

Jakub Banasiak – historyk i krytyk sztuki, redaktor naczelny magazynu „SZUM” (przewodniczący)

Ryszard Grzyb – malarz, poeta, projektant graficzny

Dorota Monkiewicz – historyk i krytyk sztuki, dyrektor Muzeum Współczesnego Wrocław

Jadwiga Sawicka – malarka, autorka obiektów, instalacji i prac w przestrzeni publicznej

Agata Smalcerz – historyk i krytyk sztuki, dyrektor Galerii Bielskiej BWA

W obradach uczestniczyła kuratorka Biennale – Grażyna Cybulska, historyk sztuki, Galeria Bielska  BWA.

 

Nagrody

 

Grand Prix – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 30.000 zł

oraz Nagroda Dyrektora Galerii Bielskiej BWA
w postaci wystawy indywidualnej wraz zkatalogiem 

Martyna Czech – Tarnów
za zestaw trzech prac:

Ex I, 2014, olej na płótnie, 160 x 100 cm
Nikt, 2014, olej na płótnie, 80 x 60 cm
WC, 2013, olej na płótnie, 100 x 80 cm

 

II Nagroda – Marszałka Województwa Śląskiego w wysokości 20.000 zł
Michał Gątarek – Wrocław
za zestaw czterech prac:

1. Deliryczne wniebowstąpienie, 2013, olej na płótnie, 110 x 110 cm
2. Pokój dziecięcy, 2013, olej na płótnie, 110 x 110 cm
3. Świt, 2014, olej na płótnie, 90 x 100 cm
4. Chłopiec z dobrego domu, 2013, olej na płótnie, 50 x 50 cm

                                

III Nagroda – Prezydenta Miasta Bielska-Białej w wysokości 10.000 zł
Tomasz Kręcicki – Kielce
za zestaw trzech prac:

1. Bez tytułu (palce), 2015, olej na płótnie, 130 x 130 cm
2. Brykiet, 2014, olej i papier na płótnie, 80 x 65 cm
3. Miód, 2014, olej i papier na płótnie, 85 x 80 cm

 

Wyróżnienia regulaminowe (równorzędne, w wysokości 2.000 zł każde):

Marta Antoniak – Gliwice
za zestaw trzech prac:

1. Apokalipsa I, 2013, akryl, olej, plastik na płótnie, 160 x 100 cm
2. Apokalipsa II, 2013, akryl, olej, plastik na płótnie, 160 x 100 cm
3. Jurassic Park, 2014, akryl, olej, plastik na płótnie, 160 x 100 cm

 

Bartosz Kokosiński – Warszawa
za zestaw czterech prac:

1. Bez tytułu (krakelura), 2014, pigment na płótnie, 134 x 89 x 10 cm
2. Tektoniczny, 2014, olej, żywica epoksydowa, pigment na płótnie, 72 x 60,5 x 6,4 cm
3. Bez tytułu (splash), 2014, olej, żywica epoksydowa, pigment na płótnie, 69 x 54 x 7 cm
4. Bez tytułu (ugier), 2015, olej, żywica epoksydowa na płótnie, 150 x 140 cm

 

Grzegorz Kozera – Warszawa
za zestaw dwóch prac:

1. Koło fortuny, 2014, akryl na płótnie, 200 x 170 cm
2. La jolie jalousie, 2015, akryl, kolaż na płótnie, 130 x 130 cm

 

Małgorzata Mirga-Tas – Czarna Góra
za zestaw dwóch prac:

1. Poker, 2013, akryl, tkanina przemysłowa na płótnie, 3 x 160 x 60 cm
2. Wizytacja, 2014, akryl, tkanina przemysłowa na płótnie, 100 x 160 cm

 

Irmina Staś – Warszawa
za zestaw dwóch prac:

1. Organizm 80, 2014, olej na płótnie, 152 x 152 cm
2. Organizm 84, 2015, olej na płótnie, 160 x 180 cm 

 ***

Fundatorzy zakupu obrazu do Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

AQUA SA
Marta Antoniak, „Apokalipsa I”, 2013

FCA Poland SA
Bartosz Kokosiński, „Bez tytułu (splash)”, 2014

Grupa LOTOS SA
Grzegorz Kozera, „Koło fortuny”, 2014

POLMOTORS  Sp. z o.o.
Małgorzata Mirga-Tas, „Poker, 2013

PRO Sp. z o.o.
Irmina Staś, „Organizm 80”, 2014

*** 

Wyróżnienia redakcji patronackich:
 

Jakub Adamek
Wyróżnienie Redakcji „Artluk”
za pracę „Superpatron Piłsudski”

Wyróżnienie Redakcji „Magazyn Sztuki”
za zestaw prac
 

Irmina Staś
Wyróżnienie Redakcji „Art & Business”
za zestaw prac
 

Wiktor Dyndo
Wyróżnienie Redakcji Artinfo.pl
za zestaw prac
 

Robert Bubel
Wyróżnienie Redakcji Pisma Artystycznego „Format”
za zestaw prac
 

Łukasz Patelczyk
Wyróżnienie Redakcji „Notes na 6 Tygodni”
za zestaw prac
 

Izabela Chamczyk
Wyróżnienie Redakcji Obieg.pl
za zestaw prac
 

Bartek Górny
Wyróżnienie Redakcji „Gazety Wyborczej” Katowice
za zestaw prac

 

***

Adam Rutkowski
obraz wybrany w głosowaniu Internautów
„Bungee wg Gabriela Metru”, 2015, olej na płótnie, 90 x 60          

 ***

Lista osób uczestnicząca w wystawie 42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2015"

1. Justyna Adamczyk  (Warszawa)
2. Jakub Adamek (Będzin)
3. Marta Antoniak (Gliwice)
4.  Karolina Balcer (Wrocław)
5. Robert Bubel (Kraków)
6.  Izabela Chamczyk (Warszawa)
7.  Monika Chlebek (Kraków)
8.  Sylwester Chrapowicz (Łomża)
9.  Michał Cygan (Katowice)
10. Martyna Czech, (Tarnów)
11. Dawid Czycz (Kraków)
12. Marcin Dymek (Kraków)
13. Wiktor Dyndo (Warszawa)
14. Agnieszka Gajewska (Mannheim Niemcy)
15. Michał Gątarek (Wrocław)
16. Bartek Górny (Kraków)
17. Zbyszek Gula (Düsseldorf Niemcy)
18. Karolina Jabłońska (Kraków)
19. Karolina Jaklewicz (Wrocław)
20. Michał Kamiński (Częstochwa)
21. Marta Kawiorska (Kraków)
22. Bartosz Kokosiński (Warszawa)
23. Magdalena Kopytiuk (Tychy)
24. Dominika Kowynia (Katowice)
25. Ewa Kozera (Gródków k. Będzina)
26. Grzegorz Kozera (Warszawa)
27. Tomasz Kręcicki (Kielce)
28. Agata Kus (Kraków)
29. Adrian Lewandowski (Warszawa)
30. Paweł Matyszewski (Knyszyn)
31. Małgorzata Mirga-Tas (Czarna Góra k. Bukowiny Tatrzańskiej)
32. Dariusz Mlącki (Warszawa)
33. Bartek Otocki (Łódź Szczecin)
34. Łukasz Patelczyk (Warszawa)
35. Hubert Pokrandt (Grabowno Wielkie k. Oleśnicy)
36. Cyryl Polaczek (Kraków)
37. Katarzyna Prusik-Lutz (Norymberga Niemcy)
38. Andrzej Rafałowicz (Wrocław)
39. Hanna Rozpara (Sosnowiec)
40. Irmina Staś (Warszawa)
41. Agula Swoboda (Cieszyn)
42. Magdalena Węgrzyn (Nienaszów k. Dukli)
43. Marzena Wołowicz (Tarnów)
44. Anna Wójcik (Stanisławów k. Działoszyna)
45. Gossia Zielaskowska (Poznań)
46. Zuza Hercberg (Zuza Ziółkowska), (Warszawa).