Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Edycja 1968

1968 1968 1968 1968 1968 1968 1968 1968 1968 1968 1968 1968 1968 1968 1968 1968 1968 1968

1968

VI Ogólnopolska Wystawa Malarstwa „Jesień Bielska 1968”

Związek Polskich Artystów Plastyków zarząd oddziału Bielsko-Biała

5 października – 17 listopada 1968

 Pawilon Wystawowy ZPAP w Bielsku-Białej

 

wystawa w dwóch odsłonach:

5 – 25 października: malarstwo cz. I

26 października – 17 listopada: malarstwo cz. II

 

Janina Wiciejewska-Pochopień (Bielsko-Biała) – Złoty Medal

 „Pejzaż kosmiczny nr VII”, 1968, olej, płótno, 150 x 60 cm

 

Komisarz: Ewa Wąsikiewicz-Wolnicka

 

Jury wystawy:

Wacław Taranczewski – przewodniczący, Prof. Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Olgierd Bierwiaczonek – Prezes Zarządu Okręgu ZPAP w katowicach

Tadeusz Brzozowski – Artysta malarz, Zakopane

Kazimierz Kopczyński – Prezes Zarządu Oddziału ZPAP w Bielsku-Białej

As Kowalski – Artysta malarz, Katowice

Alfred Lenica – Przewodniczący Sekcji Malarskiej Zarządu Głównego ZPAP, Warszawa

 

 

obok medali po raz pierwszy przyznano nagrody pieniężne, ograniczenie wystawy tylko do malarstwa

 

Nagrody i wyróżnienia:

Janina Wiciejewska-Pochopień (Bielsko-Biała) – Złoty Medal – „Pejzaż kosmiczny nr VII”, 1968, olej, płótno, 150 x 60 cm

Eryk Pudełko (Tychy) – Srebrny Medal – Cisza”, 1968, 120 x 75 cm

Zygfryd Dudzik (Katowice) – Brązowy Medal – Nasz czas”, 1968, olej, płótno, 150 x 120 cm

Ludwik Poniewiera (Siemianowice) – Nagroda Dyrekcji PSP w Katowicach – „AKT” , 1968, olej, 120 x 100 cm

Kazimierz Kopczyński (Bielsko-Biała) – Nagroda SAM. REF. KULTURY PREZ. MRN w Bielsku-Białej – „Przełom Popradu”, 1968, olej, 75 x 100 cm

Zenon Pokrywczyński (Zakopane) – Nagroda REF. KULT. PREZ. PRN w Bielsku-Białej – „Port Rybacki Władysławowo”, 1968, olej, 60 x 120 cm

Ewa Wąsikiewicz-Wolnicka (Bielsko-Biała) –Nagroda Dyrekcji Domu Kult. Włókniarzy w Bielsku-Białej „Wieś”, 1968, olej, 55 x 77 cm

Jan Grabowski (Bielsko-Biała) –Nagroda DYR. I Rady Zakładowej Zakł. Metal. „METAL” w Bielsku-Białej – „Nowa Próba”, 1968,  olej, 64 x 160 cm

Roma Szymańska-Plęskowska (Kraków) – Nagroda Prywatna Dr Stefana Wolnickiego – „Alfa Czerwona”, 1968, olej, 54 x 40 cm

 

W katalogu zamieszczono 147 prac autorstwa 95 malarzy:

Adamiec Dorota, Aleksiun-Żelechower Mira, Apro Wiktor, Bajwoluk Tadeusz, Bielecka-Gwiazdowska Helena, Bieniek Ignacy, Biszorski Edward, Burlewicz Józef, Czajkowski Zbigniew, Czekaj Franciszek, Czyż Zygmunt, Derkowski Jerzy, Drejas Kazimierz, Dudzik Elżbieta, Dudzik Zygfryd, Dutkiewicz Augustyn, Felchnerowski Klem, Garboliński Wiesław, Gazda Józef, Geppert Eugeniusz, Glaser Teresa, Golonkowa Anna, Grabowski Jan, Grzegorczyk Lidia, Gutekunst Barbara, Halama Józef, Harmacińska-Nyczka Grażyna, Hańderek Mieczysław, Jaśkiewicz Tomasz, Jocz Andrzej, Kalinowski Tadeusz, Kandefer Kazimierz, Kawulok-Lis Lidia, Kiełtyka Edward, Klimczewski Romuald Maciej, Klimczewski Wiesław, Kopczyński Kazimierz, Kowalewski Zbigniew, Koziełło Jerzy, Kozioł Tadeusz, Krzetuska Hanna, Krzyształowski Stanisław, Kudukis Jerzy, Kunka Lech, Kusek Zuzanna, Kuczek Zenon, Kużdowicz Irena, Kwaśny Michał, Leszczyński Jacek, Liberski Benon, Lis Zygmunt, Łazorek Stanisław, Łuczyński Edward, Mazuś-Swoboda Maria, Mazuś Stanisław, Molga Irena, Moskała Kazimiera, Moskwa Zenon, Mrowiec Stanisław, Muszyński Zdzisław, Nowak Jan, Plewka-Schmidt Urszula, Piwarski Andrzej Jan, Pokrywczyński Zenon, Poniewiera Ludwik, Przybyliński Bogdan, Pudełko Eryk, Pyszkowski Leonard, Rodziński Stanisław, Romanowska Ewa, Simińska-Usarewicz Teresa, Sobocińska-Skoczyńska Eugenia, Sopiński Józef, Spychalska Janina, Stankiewicz Stefan, Stawińska Irena Anna, Stoksik-Cenowa Barbara, Starak Roman, Szczerba Marian, Szpineter Stanisław, Szymańska-Plęskowska Romana, Syszko Gerard, Targosz Genowefa, Treliński Jerzy, Trzebiatowski Janusz, Uzarska-Bielawska Renata, Wadowki Edmund, Wiciejewska-Pochopień Janina, Wlazłowska-Epstein Maria, Wąsikiewicz-Wolnicka Ewa, Wójcik-Leśniak Alina, Ziemski Marian, Zieliński Krystyn, Zipper Jan, Zwolski Zenobiusz.

 

7 października w ramach „bielskich poniedziałków” wykład Stanisława Oczki „Ogólnopolska Wystawa Malarstwa w Bielsku-Białej” połączony z dyskusją

 

Projekt medali - Mieczysław Hańderek

Wykonanie medali – Józef Czauderna

Aranżacja ekspozycji – Tadeusz Bajwoluk

Projekt plakatu – Andrzej Łabiniec

Projekt katalogu – Zenobiusz Zwolski

 

Katalog : VI ogólnopolska wystawa malarstwa „Jesień bielska 1968”, (ksero); biało-zielona okładka, Wstęp – Andrzej Osęka. Zdjęcia – Zygmunt Gajdzik. Projekt katalogu – Zenobiusz Zwolski.

komitet organizacyjny, jury, lista nagrodzonych, spis prac, noty biograficzne uczestników, 3 fot. medalistów, 58 reprodukcji (cz.-b.), 104 s. + okładka, nakład 300 egz.

 

Bibliografia

Andrzej Osęka, Wstęp, kat. wyst. 1968, str. 8.;
(w), W dniach od 5 października do 16 listopada »Jesień Bielska-68«, „Dziennik Zachodni” 5.10.1968, s. 6
Jacek Leszczyński, Dziecko tematem „Bielskiej Jesieni”, „Informator Imprez Kulturalnych Województwa Bielskiego”, Bielsko-Biała 1980, nr 1, s. 6-8
(m), Otwarcie „Bielskiej Jesieni”, „Kronika Beskidzka” 5–11 X 1968, s. 1
Poniedziałek w Pawilonie
, „Kronika Beskidzka” 5–11 X 1968, s. 5
„Kronika Beskidzka” 5–11 X 1968, s. 6
„Kronika Beskidzka” 12–18 X 1968, fot. s. 1
(fn), Szósta „Jesień”, „Kronika Beskidzka” 12–18 X 1968, s. 5
(m), Przewodnik po Pawilonie, „Kronika Beskidzka” 12–18 X 1968, s. 5
„Kronika Beskidzka” 12–18 X 1968, s. 6
„Kronika Beskidzka” 19–25 X 1968, s. 6
„Kronika Beskidzka” 26 X–1 XI 1968, s. 5, 6
„Kronika Beskidzka” 2–8 XI 1968, fot. s. 5, s. 6
„Kronika Beskidzka” 9–15 XI 1968, s. 6
„Kronika Beskidzka” 16–22 XI 1968, s. 6
„Księga Pamiątkowa Wystaw i Przeglądów ZPAP BB 1962-1974”
Bolesław Lubosz, Ogólnopolskie spotkanie plastyków w Bielsku, „Poglądy. Pismo Społeczno-Kulturalne”, 1–15.02.1968, s. 13 + fot.
(–)[A. Osęka], Styl i swoboda, „Polska” 1969, nr 2, s. 26-27 + 4 fot
147 prac – 95 autorów VI Ogólnopolska Wystawa Malarstwa „Jesień Bielska 1968”, „Trybuna Robotnicza” 9 X 1968, s. 4
(HL), Złoty medal dla autorki „Pejzażu kosmicznego”, „Wieczór” 11.10.1968, (ADSMBB)
Ogólnopolska wystawa malarska Bielska Jesień 1962-1987 wystawa laureatów
, wstęp Janina Więckowska-Lazar, Bielsko-Biała 1988, s. [6]

 

Podpisy do zdjęć - wystawa 1968

 

1. Janina Wiciejewska-Pochopień, Pejzaż kosmiczny, 1968, olej, płótno, 60 x 150, Złoty medal

2. Eryk Pudełko, Cisza, 1968, olej, płótno, 120 x 75, Srebrny medal

3. Zygfryd Dudzik, Nasz czas, 1968, olej, płótno, 150 x 120, Brązowy medal

4. Ludwik Poniewiera, Akt, 1968, olej, płótno, 120 x 100, Nagroda Dyrekcji PSP w Katowicach

5. Kazimierz Kopczyński, Przełom Popradu, 1968, olej, płótno, 100 x 75, Nagroda SAM. REF Kultury Prezydium MRN w Bielsku-Białej

6. Zenon Pokrywczyński, Port rybacki Władysławowo, 1968, olej, płótno, 60 x 120, Nagroda Referatu Kultury Prezydium PRN w Bielsku-Białej

7. Ewa Wąsikiewicz-Wolnicka, Wieś, 1968, olej, płótno, 55 x 77, Nagroda Dyrekcji Domu Kultury Włókniarza w Bielsku-Białej

8. Jan Grabowski, Nowa próba, 1968, olej, płótno, 80 x 111, Nagroda Dyrektora Rady Zakładowej Zakładów Metalowych „METAL” w Bielsku-Białej

9. Roma Szymańska-Plęskowska, Alfa czerwona, 1968, olej, płótno, 54 x 40, Nagroda Prywatna Dr Stefana Wolnickiego

10. Klem Felchnerowski, Obraz, 1968, olej, płótno, 130 x 78

11. Eugeniusz Gepert, Pegaz, 1968, olej, płótno, 92 x 121

12. Tadeusz Kalinowski, Kompozycja streficzna trójdzielna, 1968, techn. miesz., 61 x 122

13. Lech Kunka, Krajobraz atomowy, 1968, akryl, płótno, 100 x 120

14. Jacek Leszczyński, Bilet, 1968, kolaż, 60 x 32

15. Stanisław Rodziński, Zielone pola, 1968, olej, płótno, 90 x 80

16. Marian Ziemski, Zamyślenie, 1968, olej, płótno, 62 x 53

17. Jan Zipper, Mostek na Wisełce, 1968, olej, płótno, 68 x 80