Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Edycja 1972

1972 1972 1972 1972 1972 1972 1972 1972 1972 1972 1972 1972 1972 1972 1972 1972 1972 1972 1972 1972 1972 1972 1972 1972 1972

1972


X Ogólnopolska Wystawa Malarstwa "Bielska Jesień ’72"

Związek Polskich Artystów Plastyków

Oddział w Bielsku-Białej

 

Współorganizator: MKiS, Wydział Kultury Prezydium WRN Katowice, BWA Katowice

 

18 listopada – 18 grudnia 1972

Pawilon Wystawowy ZPAP, Bielsko-Biała

 

ekspozycje w Pawilonie Wystawowym ZPAP i sali Domu Technika NOT w Bielsku-Białej

 

Krzysztof Cander (Grudziądz) – Złoty Medal i Nagroda MKiS za zestaw prac:
„Posępny dzień zimowy”, „Pogodny dzień zimowy”, "Pralnia"

 

 

jury wystawy:

Rafał Pomorski – przewodniczący,

Barbara Brandt,

Krzysztof Bucki,

Stanisław Gawron,

Krzysztof Jackowski,

Franciszek Ryś,

Andrzej Will


Nagrody i wyróżnienia:

Krzysztof Cander (Grudziądz)za zestaw prac: „Posępny dzień zimowy”, 1972,  tempera, 37 x 40,
„Pogodny dzień zimowy”, 1972, tempera, 40,5 x 44, „Pralnia”, tempera, 39 x 43  Złoty Medal i I Nagroda MKiS

 

Jerzy Duda-Gracz (Katowice) – „Bramy raju” , 1972, olej, płótno, 100 x 70 - Srebrny Medal i II Nagroda Wydziału Kultury Prezydium WRN
w Katowicach: 

Witold Ciechanowicz (Katowice) – „Poranek”, 1972, olej, płótno, 62,5 x 73 - Brązowy Medal i III Nagroda ZO ZPAP Katowice: 


Wyróżnienia:

MKiS: Kazimierz Kandefer (Zabrze) – „Automaty”, technika mieszana

Lidia Kwiatkowska (Katowice) – „Pejzaż śląski”, olej

Stanisław Mrowiec (Żywiec) – „Popołudnie”, olej

Jan Nowak (Tychy) – „Przystanek II”, akryl

Paweł Trybalski (Kamienna Góra) – „Podszepty kameleona”, olej

Nagroda P.P. Pracownie Sztuk Plastycznych w Katowicach: Zenon Pokrywczyśnki (Zakopane) – „Śląsk”, olej


Wyróżnienia honorowe:

Elżbieta Bińczak-Hańderek (Bielsko-Biała) – „Bukodziw”, olej

Urszula Broll-Urbanowicz (Katowice) – zestaw trzech prac: "Róża", "Do Milaredy", "Awalokiteśwaro", akwarela

Maria Dalebora (Toruń) – „Pejzaż zielony”, olej

Barbara Guzik-Olszyńska (Warszawa) – „Pejzaż romantyczny”, akryl

Zbigniew Kurkowski (Kielce) – „Portret Zenona N., olej

Jerzy Przybył (Katowice) – „Konający jeleń”, technika mieszana


W wystawie udział wzięło 108 zakwalifikowanych artystów:

 

Zdzisław Adamski, Wiktor Apro, Andrzej Marian Bartczak, Andrzej Beuerman, Alfred Biedrawa, Ignacy Bieniek, Elżbieta Bińczak-Hańderek, Edward Biszorski, Urszula Broll-Urbanowicz, Waldemar Byrger, Krzysztof Cander, Leon Chęć, Danuta Ciara, Witold Ciechanowicz, Maria Dalebora, Włodzimierz Dawidowicz, Mikołaj Dawidziuk, Hanna Dobrut, Tadeusz Dorota, Jerzy Duda-Gracz, Zygfryd Dudzik, Andrzej Dyakowski, Antoni Fałat, Klem Felchnerowski, Tadeusz Gail, Anna Gapińska, Wiesław Garboliński, Monika Gawińska-Czyż, Jan Gawron, Eugeniusz Gerlach, Andrzej Gieraga, Jan Grabowski, Robert Groma, Barbara Guzik-Olszyńska, Krystyna Hoder, Jadwiga Hoffmanowa, Jolanta Jakima-Zerek, Piotr Jarża, Wiesław Jurkowski, Kazimierz Kandefer, Włodzimierz Karcz, Marian Kępiński, Zbigniew Kiełbasa, Wacław Kondek, Kazimierz Kopczyński, Zenon Korytowski, Paweł Kromholz, Małgorzata Kudła, Zbigniew Kurkowski, Irena Kużdowicz, Michał Kwaśny, Lidia Kwiatkowska, Jacek Leszczyński, Ryszard Lis, Zbysław Maciejewski, Eugeniusz Małkowski, Jan Maternicki, Tadeusz Max, Stanisław Mazuś, Eugeniusz Molski, Kazimiera Moskała, Stanisław Mrowiec, Jerzy Tadeusz Mróz, Jan Nowak, Teresa Nowelka, Bolesław Nowicki, Roman Nowotarski, Mieczysław Olszewski, Andrzej Jan Piwarski, Henryk Płóciennik, Zenon Pokrywczyński, Ludwik Poniewiera, Jerzy Przybył, Eryk Pudełko, Andrzej Putrym, Marian Rak, Lech Ratajczyk, Janina Rodzoń, Ewa Rouba-Zuber, Tadeusz Rupiewicz, Andrzej Adam Sadowski, Andrzej Samulowski, Halina Schiwujowa, Bogdan Skopiński, Jadwiga Smykowska, Józef Sopiński, Stefan Stankiewicz, Henryk Strumiłło, Marian Szczerba, Genowefa Targosz, Helena Tchórzewska, Paweł Trybalski, Andrzej Tryzno, Janusz Trzebiatowski, Andrzej Urbanowicz, Stanisław Wacht, Henryk Waniek, Ewa Wąsikiewicz-Wolnicka, Kazimierz Wilczyński, Norbert Witek, Maria Wołczyk, Leszek Woźnicki, Anna Wójcik-Leśniak, Bogdan Wręczycki, Helena Zadrejko

 

189 autorów nadesłało 424 prace, na wystawie wyeksponowano 137 prac


projekt plakatu: Zygmunt Gacek

projekt medali: Bronisław Chromy

opracowanie graficzne katalogu: Kazimierz Wilczyński

projekt okładki katalogu: Tadeusz Moskała


Katalog

Wyd. ZPAP Oddział Bielsko-Biała, Pawilon wystawowy, 1972.

Bielska Jesień 1972. X ogólnopolska wystawa malarstwa, wstęp Eugeniusz Żaczyk, Bielsko-Biała 1972, Mieczysław Stanclik wiersze, jury, komitet organizacyjny, lista nagrodzonych, format 20,5 x 24 cm, spis prac, 21 reprodukcji (cz.-b.), 48 s. + okładka, oprawa miękka (żółta), nakład 400 egz., czarno-biały.


Bibliografia

katalog: Bielska Jesień 1972. X ogólnopolska wystawa malarstwa, wstęp Eugeniusz Żaczyk, Bielsko-Biała 1972, Mieczysław Stanclik wiersze
(w), W listopadzie »Bielska Jesień« na sztalugach, „Dziennik Zachodni” 29.09.1972, s. 4.
(w), W Sali Domu Technika „Bielska Jesień 1972”, „Dziennik Zachodni” 22.11.1972, s. 5
Stanisław Piskor, „Bielska Jesień ’72”, „Dziennik Zachodni” 1.12.1972, s. 4
(ib), Plastycy z całego kraju – zainteresowani „Jesienią”, „Kronika Beskidzka” 17–23 VI 1972, s. 4
(ib), „Jesień Bielska” po raz dziesiąty, „Kronika Beskidzka” 18–24 XI 1972, s. 1
„Kronika Beskidzka” 18–24 XI 1972, s. 6
M. Wielińska, Ekspozycja malarstwa w Sali NOT. Dziesiąta „Jesień”, „Kronika Beskidzka” 25 XI–1 XII 1972, s. 1, 4 + 2 fot
„Kronika Beskidzka” 9–15 XII 1972, fot. s. 4, s. 6
„Kronika Beskidzka” 16–22 XII 1972, s. 6
„Kronika Beskidzka” 23 XII 1972–5 I 1973, s. 12
„Księga Pamiątkowa Wystaw i Przeglądów ZPAP w BB 1962-1974
„Jesień Bielska” po raz dziesiąty
, „Poglądy. Pismo Społeczno-Kulturalne” 15–31.12.1972, s. 9 + fot.
(kl), Nagrodzone prace malarzy, „Trybuna Robotnicza” 20 IX 1972, s. 4Ogólnopolska wystawa malarska Bielska Jesień 1962-1987 wystawa laureatów, wstęp Janina Więckowska-Lazar, Bielsko-Biała 1988, s. [6]

 

1972

 

Podpisy do zdjęć – wystawa 1972

 

1. Okładka katalogu Bielska Jesień 72

2. Krzysztof Cander, Pogodny dzień zimowy, 1972, tempera, 40,5 x 44, Złoty Medal i I Nagroda MKiS

3. Krzysztof Cander, Posępny dzień zimowy, 1972,  tempera, 37 x 40, Złoty medal i I Nagroda MKiS

4. Jerzy Duda-Gracz, Bramy raju, 1972, olej, płótno, 100 x 70, Srebrny medal i II Nagroda Wydziału Kultury Prezydium WRN

w Katowicach

5. Witold Ciechanowicz, Poranek, 1972, olej, płótno, 62,5 x 73, Brązowy Medal i III Nagroda ZO ZPAP Katowice

6. Kazimierz Kandefer, Automaty, 1972, technika mieszana, płótno, wyróżnienie MKiS

7. Lidia Kwiatkowska, Pejzaż śląski, olej, płótno, wyróżnienie MKiS

8. Stanisław Mrowiec, Popołudnie, 1972, olej, płótno, wyróżnienie MKiS

9. Jan Nowak, Przystanek II, 1972, akryl, płótno, wyróżnienie MKiS

10. Paweł Trybalski, Podszepty kameleona, olej, płótno, wyróżnienie MKiS

11. Zenon Pokrywczyński, Śląsk, olej, płótno, Nagroda P.P. Pracownie Sztuk Plastycznych w Katowicach

12. Lidia Kwiatkowska, Pejzaż śląski, olej, wyróżnienie MKiS

13. Elżbieta Bińczak-Hańderek, Bukodziw, 1972, olej, płótno, 100 x 80, wyróżnienie honorowe

14. Urszula Broll-Urbanowicz, Awalokiteśwaro, akwarela, papier, wyróżnienie honorowe

15. Maria Dalebora, Pejzaż zielony, olej, płótno, wyróżnienie honorowe

16. Barbara Guzik-Olszyńska, Pejzaż romantyczny, 1972, akryl, płótno, wyróżnienie honorowe

17. Zbigniew Kurkowski, Portret Zenona, 1972, olej, płótno, wyróżnienie honorowe

18. Jerzy Przybył, Konający jeleń, 1972, technika mieszana, płótno, wyróżnienie honorowe

19. Antoni Fałat, Anatolek Gradowski, 1972, technika mieszana, płótno

20. Klem Felchnerowski, Obraz II – 10/69, 1972, olej, płótno

21. Andrzej Gieraga, Czerń i biel, 1972, technika mieszana, płótno

22. Jan Grabowski, Port – architektura i ludzie, 1972, technika własna, płótno

23. Andrzej Urbanowicz, Wielka Mantra, 1972, olej, płótno

24. Henryk Waniek, Niebo, ziemia, morze i góry, wszystko mówi o Tobie, 1972, olej, płótno

25. Janusz Trzebiatowski, Leśna katedra, 1972, olej, płótno

26. Ryszard Lis, Bez tytułu, 1972, olej, płótno

27. Jadwiga Smykowska, Kapelusz Pani, 1972, olej, płótno