Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Edycja 1993

1993 1993 1993 1993 1993 1993 1993 1993 1993 1993 1993 1993 1993 1993 1993 1993 1993 1993 1993 1993 1993 1993 1993 1993

1993

XXX Ogólnopolska Wystawa Malarstwa „Bielska Jesień ’93”

„Na ratunek Matce Ziemi” 

przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Sztuki RP

Biuro Wystaw Artystycznych w Bielsku-Białej

 

22 października – 5 grudnia 1993

Pawilon Wystawowy BWA

 

Złoty Medal i wyróżnienie Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej: Wojciech Dołhun (Katowice)
– „Moje , twoje, nasze”, 1993, dyptyk, olej, płótno, collage, 2x (179,5 x 130)

 

komisarz wystawy: Luba Ristujczina

 

jury wystawy:

Michał Kliś (przewodniczący) – artysta grafik, profesor i Dziekan Wydziału Grafiki w Katowicach ASP w Krakowie,

Grzegorz Dziamski – dr nauk humanistycznych, krytyk i teoretyk sztuki, wykładowca PWSSP i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu

Ewa Gorządek – historyk i krytyk sztuki, kurator zbiorów i galerii w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie

Janusz Orbitowski – artysta malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Bożena Stokłosa – dr nauk humanistycznych, historyk i krytyk sztuki, niezależny współpracownik pism i wydawnictw poświęconych sztuce współczesnej

 

Nagrody:

Złoty Medal i wyróżnienie Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej: Wojciech Dołhun (Katowice)
– „Moje , twoje, nasze”, 1993, dyptyk, olej, płótno, collage, 2x (179,5 x 130)

Srebrny Medal, Nagroda Wojewody Bielskiego: Krzysztof Kiwerski (Kraków)
– „Papugi”, 1992, akryl, płótno, 96 x 130

Brązowy Medal, Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej: Marek Zawierucha (Kraków)
– „Bez tytułu”, 1993, mieszana, płótno, 135 x 100


wyróżnienia honorowe:

Nagroda Prosper Banku S.A. Oddział w Bielsku-Białej: Andrzej Tatowicz,

Wyróżnienie Wydziału Kultury i sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej: Jacek Dyga (Bielsko-Biała)
– „Bez tytułu I”, 1993, olej, płótno, instalacja, 85 x 122; „Bez tytułu II”, olej, płótno, instalacja, 80,3 x 99,5

Autor Wyróżniony przez Jury: Mariusz Front (Jastrzębie Zdrój) – „Miniatura I-X”, 1990, collage, płótno, 10 x (33 x 39)

Wyróżnienie Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej: Krzysztof Gliszczyński (Gdańsk)
– „Dialog z nieobecnym I, II”, 1993, własna, płótno, 3 x (130 x 97)

Autor Wyróżniony przez Jury: Janusz Kokot (Kalisz)
– „Ranny bizon”, 1993, tempera, papier, płyta pilśniowa,127 x 99

Autor Wyróżniony przez Jury: Jerzy Truszkowski (Łomianki)
za zestaw prac: „Ou paradeisos”, 1993, olej, płótno, 131 x 131 cm; „Ou topos”, 1993, olej, płótno, 130 x 130

Autor Wyróżniony przez Jury: Karol Wieczorek (Katowice) za zestaw prac:
"Fin de siece II”, 1993, dyptyk, olej, akryl, kolaż, deska, 122 x 110, 60 x 122;
„Fin de siece I”, 1993, olej, akryl, collage, deska, 122 x 139

 

udział wzięło 68 zakwalifikowanych artystów:

Janusz Antoszczyk, Andrzej Bator, Janusz Bęben, Józefina Bransch-Walczak, Adam Chmielowiec, Andrzej Czarnota, Stanisław Czyżyki, Mieczysław Antoni Dąbrowski, Maria Dietrych, Wojciech Dołhun, Waldemar Duda, Jacek Dyga, Dariusz Dziadosz, Krystyna Feliksik, Jacek Frąckiewicz, Mariusz Front, Wojciech Gawor, Dariusz Gierdal, Krzysztof Gliszczyński, Iwona Górska-Walocha, Mariola Grodkowska, Józef Hołard, Anita Huszczo, Tadeusz Huszczo, Jolanta Jakima-Zerek, Janusz Jaroszewski, Wiktor Jędrzejak, Krystyna Juszczak, Kazimierz Kandefer, Janusz Karbowniczek, Krzysztof Kiwerski, Janusz Kokot, Włodzimierz Kulej, Elżbieta Kuraj, Maciej Littner, Piotr Lutyński, Roman Maciuszkiewicz, Dorota Madej-Kruszelnicka, Jadwiga Mączka, Adam Molenda, Franciszek Nieć, Antoni Nikiel, Ewa Olejnik, Leszek Oprządek, Marian Panek, Józef Panfil, Ryszard Pielesz, Marek Pokrywka, Maria Polakowska-Prokopiak, Aldona Smoląg, Waldemar Stach, Teresa Sztwiertnia, Jolanta Tacakiewicz, Andrzej Tatowicz, Agata Tomiczek-Wołonciej, Jerzy Truszkowski, Wojciech Walecki, Czesław Wieczorek, Karol Wieczorek, Jacek Wojciechowski, Bogdan Wojtasiak, Łucja Wróbel, Janusz Zajączkowski, Marek Zawierucha, Elżbieta Zdyb-Żero, Piotr Żaczek

 

zaprezentowano 101 obrazów

dodatkowa prezentacja prac 8 artystów poza konkursem, takich jak: Wojciech Ćwiertniewicz, Jerzy Duda-Gracz, Paweł Grunert, Michał Kliś, Zbysław Marek Maciejewski, Henryk Musiałowicz, Tadeusz Sobkowiak, Tomasz Tatarczyk


* 10 listopada wykład Ewy Gorządek z Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie „Kondycja malarstwa współczesnego”


komisarz wystawy i redakcja katalogu: Luba Ristujczina

aranżacja wystawy: Michał Kliś, Krystyna Pasterczyk

projekt graficzny katalogu: Krzysztof Gieleciak

projekt okładki katalogu: Krzysztof Gieleciak, Władysław Pluta

projekt plakatu: Władysław Pluta

projekt medali: Bronisław Krzysztof

projekt dyplomu i plakatu: Michał Kliś

 

Katalog wystawy:

XXX Ogólnopolska Wystawa Malarstwa „Bielsk Jesień ’93” „Na ratunek Matce Ziemi”, Bielsko-Biała 1993, Grzegorz Dziamski „Inna natura”, jury, sponsorzy, indeks autorów, lista laureatów, spis prac, goście zaproszeni, noty biograficzne laureatów i gości zaproszonych, 122 reprodukcje (kolor), 96 s. + okładka, nakład 500 egz.

 

Bibliografia:   

Grzegorz Dziamski „Inna natura”, wstęp, katalog wystawy: XXX Ogólnopolska Wystawa Malarstwa „Bielsk Jesień ’93” „Na ratunek Matce Ziemi”, Bielsko-Biała 1993
(lem), Złoty medal dla Wojciecha Dołhuna. „Bielska Jesień” odmłodzona, „Dziennik Beskidzki” 3–5.09.1993, s. 3
(lem), 30 milionów i złoty medal dla Wojciecha Dołhuna. Malarze ratują Ziemię, „Dziennik Beskidzki” 25.10.1993, s. 3
(lem), Nadzieja w sponsorach, „Dziennik Beskidzki” 27.10.1993, s. 3
(lem), Czy plastycy uratują matkę Ziemię? Sztuka poza rozumem, „Dziennik Beskidzki” 18.11.1993, s. 3
(bus), Bielska Jesień, „Dziennik Zachodni” 26.10.1993, s. 12
„Dziennik Zachodni” 9.11.1993, s. 12
Bogate wujki
, „Dziennik Zachodni” 18.11.1993, s. 12
Stanisław Piskor, Spory galimatias, „Dziennik Zachodni” 19–21.11.1993, s. 9 + fot.
(sibi), Bielska Jesień ’93. Zwycięstwo świeżego obrazu, „Gazeta Wyborcza” 3–5.09.1993, dod. „Gazeta Bielska”, s. 1
Bielska Jesień ’93 Dołhun zwycięzcą
, „Gazeta Wyborcza” (Katowice–Bielsko-Biała) 25.10.1993, s. 8
(pij), Jesień ekologiczna, „Informator Kulturalny Województwa Bielskiego” 1993, nr 10, s. 18-19
„Informator Kulturalny Województwa Bielskiego” 1993, nr 10, s. III
„Informator Kulturalny Województwa Bielskiego” 1993, nr 11, s. I
„Informator Kulturalny Województwa Bielskiego” 1993, nr 12, s. II, s. 17
Jan Picheta, Myślenie ku przestrodze. Bez uniesień, „Informator Kulturalny Województwa Bielskiego” 1993, nr 12, s. 18-22
(zn), Ekologiczna „Bielska Jesień”, „Kronika Beskidzka” 24 VI 1993, s. 20
(zn), Malarze i Matka Ziemia, „Kronika Beskidzka” 16 IX 1993, s. 16

 

Podpisy do zdjęć – wystawa 1993

 

1. Okładka katalogu Bielska Jesień ‘93

2. Wojciech Dołhun, Moje, twoje, nasze, 1993, dyptyk, olej, płótno, kolaż, 2x (179,5 x 130),Złoty Medal i Wyróżnienie Wydziału Ochrony Środowiska UM w Bielsku-Białej

3. Krzysztof Kiwerski, Biedronki, 1993, akryl, płótno, 96 x 130, Srebrny Medal, Nagroda Wojewody Bielskiego

4. Marek Zawierucha, Bez tytułu, 1993, mieszana, płótno, 135 x 100, Brązowy Medal, Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej

5. Mariusz Front, Miniatura I-X, 1990, collage, płótno, 10 x (33 x 39), wyróżnienie jury

6. Krzysztof Gliszczyński, Dialog z nieobecnym I, II, 1993, własna, płótno, 3 x (130 x 97), wyróżnienie jury

7. Janusz Kokot, Ranny bizon, 1993, tempera, papier, płyta pilśniowa, 127 x 99, wyróżnienie jury

8. Andrzej Tatowicz, Boże krówki, 1993, olej, płótno, 130 x 97, Nagroda Prosper Banku S.A. Oddział w Bielsku-Białej

9. Jacek Dyga, Bez tytułu I, 1993, olej, płótno, instalacja, 85 x 122, wyróżnienie jury

10. Jerzy Truszkowski, Ou paradeisos, 1993, olej, płótno, 130 x 130; wyróżnienie jury

11. Jerzy Truszkowski, Ou topos, 1993, olej, płótno, 130 x 130, wyróżnienie jury

12. Janusz Antoszczyk, Zielony uważaj na siebie, Nie daj mu się, 1993, olej, płótno, (100 x 140) x 2

14. Wojciech Ćwiertniewicz, Bez tytułu I, II, 1993, olej, płótno, 130 x 130 x 2, poza konkursem

15. Adam Molenda, Spotkanie z leśnym człowiekiem; Stodoła, 1993, olej, płótno, 100 x 90 x 2

Tomasz Tatarczyk, Czarne wzgórze, 1989, olej, płótno, 180 x 390, poza konkursem

16. Karol Wieczorek, Fin de sièce I- II, 1993, dyptyk, olej, akryl, kolaż, deska, 122 x 110, wyróżnienie jury

17. Dariusz Gierdal, M.K. I, technika mieszana, płótno, 120 x 50

18. Jerzy Duda-Gracz, Obraz 1316. Ostatnie pożegnanie..., 1989, olej, płyta pilśniowa, 80 x 120; poza konkursem

 

19. Wojciech Dołhun, podczas odbierania Złotego medalu, BJ 1993

20. Jerzy Truszkowski podczas odbierania wyróżnienia, BJ 1993

21. Krystyna Pasterczyk, autorka aranżacji podłogi, BJ 1993

22. Krystyna Pasterczyk, autorka aranżacji podłogi, BJ 1993

23. Fragment ekspozycji Bielskiej Jesieni 1993

24. Fragment ekspozycji Bielskiej Jesieni 1993