Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Edycja 1997

1997 1997 1997 1997 1997 1997 1997 1997 1997 1997 1997 1997 1997 1997 1997 1997 1997 1997 1997 1997 1997

1997

 

XXXIII Ogólnopolska Wystawa Malarstwa "Bielska Jesień ’97"

Krajobraz Końca XX Wieku

pod patronatem Ministra Kultury i Sztuki RP

Galeria Bielska BWA

 

październik – listopad 1997, Galeria Bielska BWA

 

Wojciech Leder (Łódź) – Złoty Medal i Grand Prix Ministra Kultury i Sztuki RP – Bez tytułu, 1997, enkaustyka na desce, 150 x 264

 

Komisarz wystawy: Bożena Tymczak-Wrona

 

Jury kwalifikacyjne

Krzysztof Gliszczyński – artysta malarz

Michał Kliś – artysta malarz

Adam Sobota – krytyk i historyk sztuki

Jarosław Świerszcz – krytyk i historyk sztuki

Jerzy Wroński – artysta

 

Jury nagradzające:

Monika Małkowska – krytyk i historyk sztuki

Lech Karwowski – krytyk i historyk sztuki

Mariusz Rosiak – krytyk sztuki

Jacek Rykała – artysta malarz

Jerzy Wojewódzki – artysta malarz

Jerzy Wroński – artysta

 

Nagrody i wyróżnienia:

 

Wojciech Leder (Łódź) – Złoty Medal i Grand Prix Ministra Kultury i Sztuki Rzeczpospolitej Polskiej – Bez tytułu, 1997, enkaustyka na desce, 150 x 264

 

Srebrny medal i Nagroda Wojewody Bielskiego: Piotr C. Kowalski  – „Hermanie 2”, 1995, techn. własna, czeremcha, płótno, 205 x 360

Brązowy medal i Nagroda Prezydenta Bielska-Białej: Dominika Krechowicz – „Flagi”, 1997, akryl, pigment na papierze, 82 x 275

Nagroda Specjalna prezesa ZPAP: Waldemar Stach

Wyróżnienie: Jagoda Adamus

Wyróżnienie: Barbara Chrobak

Wyróżnienie: Barbara Gawęda-Badera

Wyróżnienie: Dariusz Gierdal

Wyróżnienie: Edyta Sobieraj

Wyróżnienie: Ireneusz Stelmach

Wyróżnienie: Zenon Windak

Wyróżnienie: Mariusz Woszczyński

Wyróżnienie: Krzysztof Wróblewski

Wyróżnienie: Tomasz Zawadzki

 

W katalogu zamieszczono 172 prac autorstwa 119 malarzy:

Adamiak Grzegorz, Adamus Jagoda, Andała Marek, Antoszczyk Janusz, Apanowicz Joanna, Banaś Katarzyna, Bienias Grzegorz, Blukacz Zbigniew, Bojdys Rafał, Bratkowska Martyna, Bryjanowska Renata, Bubel Robert, Taliashwili Nanduli Burduli, Camban Sylwia, Chrabąszcz Jarosław, Chrobak Joanna, Cieniak Ewa, Cieślik Kazimierz, Ciślak Mirosław, Dietrych-Kuzak Maria Katarzyna, Dobrzyniecka-Kojder Małgorzata, Dołhun Wojciech, Domański Tomasz, Dudek Andrzej, Dziadosz Dariusz, Fodczuk Ewa, Frąckiewicz Jacek, Gawęda-Badera Barbara, Gierdal Dariusz, Głuszek Andrzej, Głuszek Jerzy, Grabowski Marek, Graczyk Waldemar, Hołard Józef, Horeczy Mariusz, Jacyków Witold, Jandura Michał, Jarosz Marta, Jędrzejak Wiktor Jerzy, Jończyk Leon, Joostberens Jacek, Kawczak Władysław, Kępowicz Teresa, Kłapkowski Krzysztof, Kmita-Pukocz Katarzyna, Kołodziejczyk Lech, Knieczny Andrzej Stanisław, Korus Eryk, Korzeniewski Mirosław, Korzeniowski Piotr, Kowalski Piotr C., Kozak Maciej, Kozień Agnieszka, Krawczyk Mariusz, Krechowicz Dominika, Kurosad Monika, Kwiatkowski Maciej, Leder Wojciech, Lejman Dominik, Littner Maciej, Lubaszka Tomasz, Lupa Wojciech, Madej Grzegorz, Mastalerz Piotr, Mazur Jan, Dąbrowska-Mazur Maria, Molenda Adam, Morek Tomasz, Nałęcz Magdalena, Napora Jarosław, Nikiel Antoni, Nowakowski Jacek, Nowotarski Tadeusz, Ochałek Ryszard, Osicki Janusz, Pazera Witold Andrzej, Piekut Dariusz, Przebindowski Artur, Przepiórzyńska Agnieszka, Pukocz Wojciech, Pyrlik Maria, Rościech Agata, Rozenau Małgorzata, Rudzka Izabela, Rylewicz-Butryn Mirella, Słania Katarzyna, Smoląg Aldona, Sobiczewski Rafał, Sobieraj Edyta, Sobuła Magdalena, Stach Waldemar, Stelmach Ireneusz, Stelmach Katarzyna, Stelmachniewicz Witold, Stoch Jarosław, Suchwałło Krystyna, Sycha Ewa, Szczepaniak Krystyna, Szklarczyk Justyna, Szutter Edward, Szylderowicz Przemysław, Tabisz Stanisław, Toman Sławomir, Trzebiatowski Janusz, Uścińska-Siwczuk Sabina, Vetulani Tomasz, Walczak Ireneusz, Wieczorek Czesław, Windak Zenon, Wojciechowsi Jacek, Wojdała-Markowska Hanna, Woszczyński Maruiusz, Wójtowicz Piotr, Wróblewski Krzysztof, Zawada Ernest, Zawadzki Tomasz, Zawierucha Marek, Ziemiszewska Agnieszka, Ziemiszewski Witold.

 

Projekt i wykonanie medali – Lidia Sztwiertnia

Aranżacja wystawy – Krystyna Pasterczyk

Projekt plakatu i zaproszenia – Krzysztof Morcinek

 

Katalog

W dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

Kolor, format 28 x 20, 104 str. + okładka – oprawa miękka, fot. – 62. Zdjęcia – Studio Cicero.

Druk: Dimograf, Bielsko-Biała. Projekt graficzny – Krzysztof Morcinek.

Redakcja: Agata Smalcerz. Teksty: Adam Sobota, Jarosław Świerszcz. Noty biograficzne – Grażyna Cybulska. Wyd. Galeria Bielska BWA. ISBN 83-904794-7-8

 

Bibliografia

A. Sobota, „Na marginesie konkursu malarstwa”, kat. wyst. XXXIII Ogólnopolska Wystawa Malarstwa „Bielska Jesień 1997”. str. 7.

J. Świerszcz, Pytania, tylko pytania, ibidem, str.8.

M. Małkowska: Czar spadających liści, „Rzeczpospolita”, nr 15.10.1997 r.

A. Smalcerz: Wielobarwna jesień, „Informator kulturalny”, nr 11/1997 r.

Ł. Gorczyca: Obrazy malarskich konkursów, „Art&business”, nr 12/1997 r.

 

Podpisy do zdjęć:

Podpisy do zdjęć – wystawa 1997

 

1. Okładka katalogu Bielska Jesień ‘97

 

2. Wojciech Leder, Bez tytułu, 1997, enkaustyka na desce, 150 x 264, Złoty medal i Grand Prix MKiS

3. Piotr C. Kowalski, Hermanie 2, 1995, techn. własna, czeremcha, płótno, 205 x 360, Srebrny medal i Nagroda Wojewody Bielskiego

4. Dominika Krechowicz – Flagi, 1997, akryl, pigment na papierze, 82 x 275, Brązowy medal i Nagroda Prezydenta Bielska-Białej

5. Waldemar Stach, Rozprawa doktorska „Główna teza epistemologii Epikura”, dyptyk, 1997, technika własna, 45 x 65, Nagroda Specjalna Prezesa ZPAP

6. Jagoda Adamus, Widok z okna Inter – City I, 1997, olej, płótno, 92 x 122, wyróżnienie

7. Barbara Chrobak, Procesja z cyklu Święte krowy, olej, płótno, 140 x 200, wyróżnienie

8. Barbara Gawęda-Badera, Stojące I, II, dyptyk, 1997, technika mieszana, płótno, 50 x 28 , 45 x 41, wyróżnienie jury

9. Edyta Sobieraj, Obrazy VII, 1997, olej, płótno, 150 x 200, wyróżnienie jury

10. Ireneusz Stelmach, Adoracja, 1997, akryl, papier na aluminium, 240 x 240, wyróżnienie jury

11. Zenon Windak, Obserwator, tryptyk, 1997, olej, płótno, 200 x 300, wyróżnienie jury

12. Mariusz Woszczyński, Wczasowicz i góra, 1997, olej, płótno, 65 x 50, wyróżnienie jury

13. Ernest Zawada, Obiekt jałowych dociekań, 1997, olej, płótno, 130 x 120

14. Krzysztof Wróblewski, Z cyklu Chmury, 1997, olej, płótno, 231 x 315, wyróżnienie  jury

15. Rafał Bojdys, Piramida, 1997, akryl, płótno, 48 x 111

16. Dominik Lejman, Portfolia, 1997, akryl, olej, płótno, 193 x 270

17. Tomasz Zawadzki, Błękit, 1997, akryl, płótno, 125 x 200, wyróżnienie jury

18. Dariusz Gierdal, Łóżko z cyklu Samotność rzeczy, 1997, tempera, miedź, aksamit, 100 x 90, wyróżnienie jury

19. Adam Molenda, X, 1997, olej, płótno, 300 x 120

20. Grzegorz Bienias, Solista, 1997, akryl, płótno, 120 x 100