Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Edycja 1999

1999 1999 1999 1999 1999 1999 1999 1999 1999 1999 1999 1999 1999 1999 1999 1999 1999 1999 1999 1999 1999 1999

1999

 

XXXIV Ogólnopolski Konkurs Malarstwa „Bielska Jesień ’99”

pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Galeria Bielska BWA

listopad – grudzień 1999

 

Wilhelm Sasnal (Tarnów) – Grand Prix – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

za zestaw prac: Bez tytułu, 1999, olej, płótno, 140 x 140 cm,

„Rower męski I”, „Rower damski II”, 1999, olej, płótno, 2 x (70 x 70 cm)

 

Kurator wystawy – Bożena Tomczak-Wrona

 

Jury konkursu:

Jarosław Modzelewski – przewodniczący – artysta malarz, wykładowca, Warszawa

Jolanta Ciesielska – historyk i krytyk sztuki, Łódź

Michał Kliś – artysta malarz, nauczyciel akademicki, Bielsko-Biała, Katowice

Andrzej Kowalski – artysta malarz, nauczyciel akademicki, Katowice

Aldona Mickiewicz – artysta malarz, Kraków

Adam Szymczyk – historyk i krytyk sztuki, Warszawa

Jarosław Świerszcz – historyk i krytyk sztuki, Warszawa

Henryk Waniek – artysta malarz, eseista, Warszawa


Nagrody:

Grand Prix – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Wilhelm Sasnal – za zestaw prac:
Bez tytułu, 1999, olej, płótno, 140 x 140,
„Rower męski I”, „Rower damski II”, 1999, olej, płótno, 2 x (70 x 70)

Złoty Medal i Nagroda Prezydenta Bielska-Białej: Andrzej Tobis – Młyn, 1999, akryl, płyta, 120 x 140

Medal Srebrny i Nagroda Euro American Konsorcjum AUTOTAK:
Bożena Grzyb-Jarodzka
– „W kwiecie wieku”, akryl, Płótno, 200 x 200

Medal Brązowy i Nagroda Fiat Auto Poland:
Joanna Chrobak
– z cyklu „Estetyka potraw”, olej, płótno, 150 x 120 cm

 

Wyróżnienia

Fabryki APENA: Łukasz Bieniek

BPH: Magdalena Gryska

Banku Śląskiego S.A.: Marek Jakubek

Browarów Żywiec: Paweł Książek

EXIT Nowa Sztuka w Polsce: Piotr Janas

Kredyt Bank S.A.: Andrzej Leraczyk

Nationale Nederlanden Polska: Zdzisław Nitka

POLMOS: Paulina Ołowska

Hotel PREZYDENT sp. z o.o.: Zbigniew Rogalski

UNION-VIS: Sławomir Toman

TECHMEX S.A.: Tadeusz G. Wiktor

TP S.A.: Andrzej Zujewicz

 

W katalogu zamieszczono 89 prac autorstwa 38 malarzy.

Bieniek Łukasz, Bieńczycka Ewa, Bojdys Rafał, Borcz Rafał, Borys Michał, Chrobak Joanna, Ciesielski Piotr, Czwartos Ignacy, Gabryszewski Jerzy, Gliszczyński Krzysztof, Gołda-Sowicka Teresa, Gruda Sylwia, Gryska Magdalena, Grzyb-Jarodzka Bożena, Jakubek Marek, Janas Piotr, Korol Dariusz, Książek Paweł, Leraczyk Andrzej, Łukasik Jarosław, Markowski Aleksander, Misiek Jan, Nitka Zdzisław, Ołowska Paulina, Pikoń Bogusław, Pukocz Wojciech, Rakowski Jarosław, Rogalski Zbigniew, Sasnal Wilhelm, Sobula Magdalena, Szymaszkiewicz Aleksander, Tobis Andrzej, Toman Sławomir, Wiktor Tadeusz Gustaw, Wnęk Grzegorz, Wróblewski Krzysztof, Zujewicz Andrzej, Zwolińska Katarzyna.

Projekt i wykonanie medali – Bronisław Krzysztof

Aranżacja wystawy – Wiesław Łysakowski

Projekt plakatu i zaproszenia – Wiesław Łysakowski


Katalog

W dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej.

Kolor, format 30,5 x 22, 68 str.+ okładka – oprawa miękka, fot. 50.

Druk: Ośrodek Wydawniczy Augustana

Noty biograficzne – Bożena Tomczak-Wrona. Teksty: Jarosław Modzelewski; Adam Szymczyk.

Projekt graficzny – Wiesław Łysakowski. Zdjęcia – Natalia Liseki Piotr Borowicz.

Wyd. 1999, Galeria Bielska BWA. ISBN 83-87984-50-7


Bibliografia

J. Modzelewski, Wstęp, kat. wyst. XXXIV Ogólnopolski Konkurs Malarstwa „Bielska Jesień ’99”, str. 6.

A. Szymczyk, Wstęp, ibidem, str.8.

W. Then: Sztuka w najlepszym wydaniu, „Dziennik Zachodni”, nr 23.11.1999 r.

A. Smalcerz: Bielska Jesień, Beskidzki Informator Kulturalny, nr 12/1999 r.

 

 

Podpisy do zdjęć – wystawa 1999

 

1. Okładka katalogu Bielska Jesień ‘99

 

2. Wilhelm Sasnal, Rower damski II, 1999, olej, płótno, 70 x 70, Grand Prix – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

3. Wilhelm Sasnal, Rower męski I, 1999, olej, płótno, 70 x 70, Grand Prix – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

4. Wilhelm Sasnal, Bez tytułu, 1999, olej, płótno, 140 x 140, Grand Prix – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

5. Andrzej Tobis, Młyn, 1999, akryl, płyta, 120 x 140, Złoty medal i Nagroda Prezydenta Bielska-Białej

6. Bożena Grzyb-Jarodzka, W kwiecie wieku, akryl, 1999, płótno, 200 x 200, Srebrny medal i Nagroda Euro American Konsorcjum AUTOTAK

7. Joanna Chrobak – z cyklu Estetyka potraw, 1999, olej, płótno, 150 x 120, Brązowy medal i Nagroda Fiat Auto Poland

8. Łukasz Bieniek, Selbsttranszendenz, 1999, olej, płótno, 120 x 120, wyróżnienie

9. Marek Jakubek, Z cyklu Partytury – Obraz I, 1999, olej, płótno, 130 x 150, wyróżnienie

10. Paweł Książek, Śpiący ministrant, 1999, akryl, płótno, 185 x 140, wyróżnienie

11. Piotr Janas, Bez tytułu I, 1999, olej, płótno, 100 x 130, wyróżnienie

12. Andrzej Leraczyk, Ostatnia Wieczerza, 1999, akryl, płótno, 150 x 80, wyróżnienie

13. Zdzisław Nitka, Nitka – Markowski, 1999, olej, płótno, 65 x 45, wyróżnienie

14.  Paulina Ołowska, Patrzymy do góry, nie w dół, 1999, olej, płótno, 132 x 160, wyróżnienie

15. Zbigniew Rogalski, Bez tytułu, 1999, akryl, płótno, 190 x 190, wyróżnienie

16. Sławomir Toman, Bellini, 1999, olej, płótno, 46 x 33, wyróżnienie

17. Tadeusz G. Wiktor, Uroborosowa Jednia 3, 1999, olej, płótno, 97 x 129, wyróżnienie

18. Andrzej Zujewicz, Świnia, 1999, olej, płótno, 81 x 90, wyróżnienie

19. Teresa Gołda-Sowicka, Południe, 1999, olej, płótno, 100 x 140

20. Dariusz Korol, Bez tytułu, 1999, kopeć świecowy na płótnie, 150 x 130

21. Bogusław Pikoń, Czerwona stodoła – Wzgórza warszawskie, 1999, olej, płyta, 50 x 70

22. Magdalena Gryska, Łódki, tryptyk, 1999, olej, płótno, 3 x (18 x 24), wyróżnienie