Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Edycja 2001

2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001 2001

2001

 

35. Ogólnopolski Konkurs Malarstwa „Bielska Jesień 2001”

pod patronatem Ministra Kultury

Galeria Bielska BWA

 

grudzień  2001 – luty 2002, Galeria Bielska BWA

 

Rafał Borcz (Kraków) – Grand Prix – Nagroda Ministra Kultury

 

Kurator konkursu : Bożena Tomczak-Wrona

 

Jury:

dr Bożena Kowalska – przewodnicząca, krytyk sztuki (Warszawa)

prof. Grzegorz Dziamski – teoretyk sztuki, wykładowca Uniwersytetu A.M. i ASP w Poznaniu (Poznań)

Lech Karwowski – krytyk sztuki, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie (Szczecin)

prof. Michał Kliś – artysta malarz, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (Bielsko-Biała)

dr Andrzej Saj – krytyk sztuki, redaktor naczelny Pisma Artystycznego FORMAT (Wrocław)

Mira Aleksiun-Żelechower – artysta malarz, Zarząd Główny Związku Polskich Artystów Plastyków (Wrocław)

 

nagrody:

Grand Prix – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Rafał Borcz (Kraków) – Bez tytułu, olej, płótno, 180 x 200 

Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz nagroda ZG ZPAP – rzeźba autorstwa Adama Myjaka
Robert Bartoszek (Poznań) – “Poszukujący ludzik”, olej, płótno, 130 x 140

Nagroda Euro American Konsorcjum AUTOTAK – Mariusz Dąbrowski (Warszawa)
– za obraz “Martwa natura”, akryl, płótno, 162 x 130

Nagroda Rafinerii Czechowice S.A.– franciszkanin Tomasz Jank (Poznań) – za obraz “Brzemiona noście”, technika własna, papier, 194 x 204

 

wyróżnienia:

wyróżnienie Dyrektora Galerii Bielskiej BWA – Janusz Kucharski (Piotrków Trybunalski)
– za obraz “Relikt przyszłości”, technika własna, płótno, 2 x (120 x 120)

Nowa Apena S.p. z o.o. w Bielsku-Białej oraz wyróżnienie kwartalnika EXIT Nowa Sztuka w Polsce
Bettina Bereś (Kraków) – za obraz “Worki”, olej, płótno, 130 x 100

Bank Przemysłowo-Handlowy S.A.Oddział w Bielsku-Białej – Jakub Bochen (Warszawa)
– za obraz “Pejzaż”, olej, płótno, 40 x 60

ING Bank Śląski S.A. Oddział Regionalny w Bielsku-Białej

Józef Hołard – Bielsko-Biała – za obraz “Wielkie labirynty”, akryl, płótno, 100 x 81

Drukarnia Dimograf w Bielsku-Białej – Waldemar Jama (Katowice)
– za obraz “Gry wojenne”, technika mieszana, kolaż, płótno,  97,5 x 98

Marbet Sp. z o.o. w Bielsku-Białej oraz wyróżnienie Pisma Artystycznego FORMAT
Piotr Lutyński (Kraków) – za obraz Bez tytułu, akryl, 97 x 78

Telekomunikacja Polska S.A. – Marek Marczak (Bielsko-Biała) – za zestaw prac:
“Zapis informacji, obrazy nr: 35, 36, 37”, z cyklu: “Człowiek”,  technika własna, płótno,  45 x 139

UNION-VIS S.p. z o.o. w Bielsku-Białej – Tomasz Zawadzki (Lublin) – za obraz “10.04.2001”, akryl, 27 x 41

Wyróżnienie Magazynu o Sztuce ARTeon – Sławomir Toman (Stalowa Wola) – za obraz “4 WD”, olej, 46 x 55

 

W wystawie wzięło udział 336 autorów; na wystawę pokonkursową jury zakwalifikowało prace 74 autorów.

 

W katalogu zamieszczono prace autorstwa 74 malarzy.

Adamus Jagoda, Bartoszek Robert, Bereś Bettina, Berus Witold, Białogłowicz Piotr, Bieńkowska-Kopczyńska Maria, Błażejewski Piotr, Bochen Jakub, Bojdys Rafał, Borcz Rafał, Bryjanowska Renata, Burda Maciej, Cajdler Artur, Cajdler Marek, Cedrzyńska Marta, Chrostowski Mariusz, Cieński Marcin, Czajkowski Piotr, Ćwiertniewicz Wojciech, Dąbrowski Mariusz, Dąbrowski Radosłąw, Debis Janusz, Fruczek Łukasz, Garbaczewski Jacek, Grunt Tomasz, Gryglaszewski Maciej, Handzlik Katarzyna, Hołard Józef, Jama Waldemar, Jank Tomasz, Jaroszewski Janusz, Jędryczka Mariusz, Kalinowska Agnieszka, Karbowniczek Janusz, Karmasz Andrzej, Kmita-Pukocz Katarzyna, Korzeniewski Mirosław, Korzeniowski Piotr, Krechowicz Dominika, Książek Paweł, Kucharski Janusz, Kuczma Marian Waldemar, Kuraj Elżbieta, Linttner Maciej, Lupa Wojciech, Lutyński Piotr, Łukasik Jarosław, Maciejowski Marcin, Marczak Marek, Markiewicz Andrzej, Mendrek Paweł, Molenda Adam, Moskała Tadeusz, Pełka Ewa, Pietrek Damian, Pieczykolan Zbigniew, Pręgowski Jan, Pukocz Wojciech, Rosińska Małgorzata, Samborska Maria, Sobczyk Agata, Sokołowski Adam, Solorz Monika, Sosnowska Monika Katarzyna, Sułek Marek, Syrkowski Dariusz, Szylderowicz Przemysław, Toman Sławomir, Walczak Cezary, Waszczuk Anna, Wowrzeczka Joanna, Wójcik Jarosław, Zawadzki Tomasz, Zdyb Elżbieta.


Projekt i wykonanie medali – Ryszard Kwak

rzeźba (statuetka) – Adam Myjak

Aranżacja wystawy – Michał Kliś

Projekt plakatu i zaproszenia – Wiesław Łysakowski


Katalog

w polskiej wersji językowej z anglojęzycznym tłumaczeniem tekstów.

Kolor, format 29,5 x 23 cm, 80 str. + okładka – oprawa miękka, fot. – 84.

Redakcja – Grażyna Cybulska. Teksty – Grzegorz Dziamski, Bożena Kowalska.

Projekt graficzny – Wiesław Łysakowski. Zdjęcia – Barbara Chrobak.

Wyd. Galeria Bielska BWA. ISBN 83-87984-16-7

 

Bibliografia

G. Dziamski, Malarstwo w czasach pluralizmu, kat. wyst. „35. Ogólnopolski Konkurs malarstwa Bielska Jesień 2001, str. 4.

B. Kowalska, Moda na zwyczajność, ibidem, str. 6.

P.Jędrowski: De gustibus, „Arteon”, nr. 2/2002 r.

B. Kowalska: Rok pierwszy w malarstwie polskim XXI wiek, „Format”, nr 40/2001r.

 

 

 Podpisy do zdjęć – wystawa 2001

 

1. Okładka katalogu Bielska Jesień ‘2001

2. Rafał Borcz, Bez tytułu, olej, płótno, 180 x 200, Grand Prix – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

3. Robert Bartoszek, Poszukujący ludzik, olej, płótno, 130 x 140, Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz nagroda ZG ZPAP

4. Mariusz Dąbrowski,  Martwa natura, akryl, płótno, 162 x 130, Nagroda Euro American Konsorcjum AUTOTAK – Nagroda Rafinerii Czechowice S.A.

5. Tomasz Jank (franciszkanin), Brzemiona noście, technika własna, papier, 194 x 204, Nagroda Rafinerii Czechowice S.A.

6. Janusz Kucharski, Relikt przyszłości, technika własna, płótno, 2 x (120 x 120),

wyróżnienie Dyrektora Galerii Bielskiej BWA

 7. Bettina Bereś, Worki, olej, płótno, 130 x 100, Nowa Apena S.p. z o.o. w Bielsku-Białej oraz wyróżnienie kwartalnika EXIT Nowa Sztuka w Polsce

8. Jakub Bochen, Pejzaż, olej, płótno, 40 x 60,  wyróżnienie Nowa Apena S.p. z o.o. w Bielsku-Białej oraz wyróżnienie kwartalnika EXIT Nowa Sztuka w Polsce

9. Józef Hołard, Wielkie labirynty, akryl, płótno, 100 x 81, wyróżnienie ING Bank Śląski S.A. Oddział Regionalny w Bielsku-Białej

10. Waldemar Jama, Gry wojenne, technika mieszana, kolaż, płótno,  97,5 x 98, wyróżnienie Drukarni Dimograf w Bielsku-Białej

11. Piotr Lutyński, Bez tytułu, akryl, 97 x 78, wyróżnienie Marbet Sp. z o.o. w Bielsku-Białej oraz wyróżnienie Pisma Artystycznego FORMAT

12. Marek Marczak, Zapis informacji, obrazy nr: 35, 36, 37, z cyklu: Człowiek,  technika własna, płótno, 45 x 139, wyróżnienie  Telekomunikacji Polska S.A.

13. Tomasz Zawadzki, 10.04.2001, akryl, 27 x 41, wyróżnienie UNION-VIS S.p. z o.o. w Bielsku-Białej

14. Sławomir Toman, 4 WD, olej, 46 x 55, wyróżnienie Magazynu o Sztuce ARTeon

15. Witold Berus, Autoportret II, 2001, olej, akryl, płótno, 150 x 200

16. Renata Bryjanowska, Anioł Stróż, 2001, olej, płótno, 140 x 180

17. Wojciech Ćwiertniewicz, Bez tytułu (495), 2001, akryl, płótno, 200 x 150

18. Marcin Maciejowski, Ruchu nie tamowaliśmy, 2001, olej, płótno, 150 x 155

19. Monika K. Sosnowska, Z cyklu Symulowane pejzaże Elektro, 2001, olej, farba ftalowa, płyta MDF, 60 x 80

20. Elżbieta Zdyb, Trzy kolory, 2001, olej, płótno, 100 x 80

21–30. Fragmenty ekspozycji „Bielska Jesień 2001”, sala górna

31–34. Fragmenty ekspozycji „Bielska Jesień 2001”, sala dolna

35. Obrady jury „Bielskiej Jesieni 2001”, od lewej Bożena Wrona, Bożena Kowalska, Grzegorz
    Dziamski, Andrzej Saj, Mira Aleksiun-Żelechower, Michał Klis, Lech Karwowski

36. Przerwa w obradach jury „Bielskiej Jesieni 2001”, od lewej: Andrzej Saj, Małgorzata Kubica-Bilska, Mira Aleksiun-Żelechower, Bożena Kowalska, Grażyna Cybulska, Bożena Wrona

37.  Przerwa w obradach jury „Bielskiej Jesieni 2001”, od prawej: Małgorzata Kubica-Bilska, Michał Kliś, Andrzej Saj, Grzegorz Dziamski i Lech Karwowski

38. Wernisaż „Bielskiej Jesieni 2001”, Małgorzata Kubica-Bilska, Bożena Wrona, Bożena Kowalska, Alina Gocka, Mariusz Dąbrowski, Rafał Borcz, Robert Bartoszek.

39. Wręczenie nagród podczas wernisażu „Bielskiej Jesieni 2001”,  na I planie: Przedstawiciel firmy Marbet i Piotr Lutyński, w tle: Małgorzata Kubica-Bilska, Bożena Wrona, Alina Gocka, Mariusz Dąbrowski, Rafał Borcz

40. Wernisaż „Bielskiej Jesieni 2001”, Bożena Kowalska i Michał Kliś

41. Wernisaż „Bielskiej Jesieni 2001”, Bożena Kowalska, Bogdan Mizerski i Piotr Lutyński

42. Sesja towarzysząca „Bielskiej Jesieni 2001”, od prawej: Agata Smalcerz, Rafał Borcz, Wilhelm Sasnal, Marta Tarabuła i Bożena Wrona

43. Sesja towarzysząca „Bielskiej Jesieni 2001”, Wojciech Leder

44. Sesja towarzysząca „Bielskiej Jesieni 2001”, na I planie: Agata Smalcerz, w I rzędzie od prawej: Rafał Borcz, Wilhelm Sasnal, Marta Tarabuła

      Zdjęcia reprodukcji prac – Barbara Chrobak

      pozostałe – Grażyna Cybulska