Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Juszkiewicz Ewa

Urodzona w 1984 roku w Gdańsku. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z malarstwa 2009 roku pod kierunkiem prof. Macieja Świeszewskiego. W 2008 roku otrzymała roczne Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego; w 2009 roku miesięczne stypendium w Walencji (Hiszpania) w ramach nagrody specjalnej w 8. edycji konkursu „Artystyczna Podróż Hestii”, w 2011 – Stypendium dla twórców kultury Marszałka Województwa Pomorskiego. Zdobywczyni nagrody redakcji Pisma Artystycznego „Format” na III Festiwalu Sztuki Młodych „Przeciąg” w Szczecinie (2011) oraz wyróżnienia redakcji „Art & Business”  na 40. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2011” w Galerii Bielskiej BWA. Laureatka programu Curators’ Network z nagrodą w postaci udziału w międzynarodowym przeglądzie portfolio i spotkaniu z kuratorami (MOCAK, Kraków, 2013). W 2013 roku była autorką trzech wystaw: „O czym się nie mówi” w Galerii Kameralnej i Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej, a także (wspólnie z Bartoszem Kokosińskim) „Damage has been done” w Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu oraz „Urwanie głowy” w Zonie Sztuki Aktualnej w Szczecinie.

Przedmiotem moich zainteresowań są przedstawienia kobiecej postaci w malarstwie na przestrzeni wieków. W obszarze moich badań są zjawiska przekraczania norm estetycznych i kanonów obrazowania kobiet oraz analiza sposobów ich przedstawiania w różnych okresach rozwoju kultury.

Nurtują mnie osadzone w historii sztuki kulturowe i społeczne schematy dotyczące kobiecych wizerunków.

W moich najnowszych obrazach bazuję na znanych z tradycji malarskiej dziełach portretowych i dokonuję ich reinterpretacji.

Przetwarzając już istniejące obrazy, generuję nowe wizerunki i sytuacje.

Chcę je opisać własnym językiem. Zależy mi na zbudowaniu dalszych dróg interpretacji, dodaniu kolejnej warstwy znaczeniowej.