Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Hara Dora

Urodzona w 1969 roku w Gdyni. Studia w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu; dyplom w Pracowni Malarstwa na Tkaninie pod kierunkiem prof. Wojciecha Sadleya w 2006 roku.

W 2010 roku obroniła doktorat z tkaniny unikatowej pod kierunkiem prof. Elżbiety Kędzi na ASP w Łodzi. Stypendystka Mixed Media Art Communications Festival i Aizu Art Festival w Mishima, Fukushima i Tokio (2010, Japonia). Zdobywczyni pierwszego miejsca w Konkursie na logo SAN (Społecznej Akademii Nauk) w 2012 roku. Laureatka wyróżnienia „Creative Space” na 6. Międzynarodowym Biennale Tkaniny NEW VISION „Od Lozanny do Pekinu” w Hanan Museum w Zhengzhou (Chiny, 2010). Była finalistką 40. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2011” w Galerii Bielskiej BWA.

Autorka wielu wystaw i przedsięwzięć artystycznych, zajmuje się także działalnością kuratorską, jest pomysłodawczynią i dyrektorem programowym przedsięwzięcia pod nazwą „artIMPLANT społeczny”.

Od kilku lat prowadzi intensywną działalność ekspozycyjną w kraju i za granicą (Meksyk, Chiny, Japonia, Tajwan, Włochy, Francja, Urugwaj). W 2013 roku została zaproszona do grona artystów reprezentujących Polskę, na 14. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi. Od 2012 roku jest oficjalnym reprezentantem na Polskę World Textile Art z USA.

 

Zakwalifikowane do wystawy obrazy z cyklu „Nokturny” przedstawiają powietrznodymne konstelacje. Kierują naszą uwagę ku metafizycznym przeżyciom, otwierają na różne obszary stanów i skojarzeń. Powodem ich powstania była poniekąd sytuacja deprecjacji wartości malarskich, moda na wykorzystywanie druku fotograficznego w procesie malowania, co prowadzi do powstania bardzo złożonych w szczegółach, niemal hiperrealistycznych przedstawień. Uciekając w prostotę i autentyczność malarskiego gestu staram się przywrócić malarstwu wartość nadrzędną, tworząc w oderwaniu od fascynacji nowymi mediami.