Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Górny Bartłomiej

Urodzony w 1986 roku w Krakowie. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w 2011 roku w I pracowni interdyscyplinarnej prof. Zbigniewa Bajka na podstawie pracy praktycznej pt. „Słowo – obraz” oraz pracy teoretycznej „Słowo jako model w malarstwie”. Pracuje w różnych mediach, oprócz malarstwa, które ceni szczególnie, zajmuje się rysunkiem, rzeźbą, instalacją, wideo oraz dźwiękiem.

Jest zdobywcą I miejsca w konkursie na realizację plakatu do spektaklu Macieja Wojtyszki „O rozkoszy” (2010) oraz wyróżnienia w Konkursie na Dzieło ASP w Krakowie (2011).

Autor dwóch wystaw indywidualnych: „Używać zgodnie z przeznaczeniem” w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, w Krakowie (2011) oraz „Cielisty”, zorganizowanej przez Fundację Promocji Sztuki Współczesnej w Galerii Program w Warszawie (2012).

Uczestniczył w wystawach grupowych, m.in.: „Promocje 2012” w Legnicy, „Id” w Cellar Gallery w Krakowie (2012), Volta 8 w Bazylei (Szwajcaria, 2012), wystawie „Labirynty Wolności” prezentowanej w 2012 roku w Muzeum Ziemi Wiśnickiej – Zamek w Nowym Wiśniczu, Galerii ASP w Krakowie, Galerii Extravagance Sosnowieckiego Centrum Sztuki – Zamek Sielecki w Sosnowcu oraz w 2013 roku w Galerii Gotyckiej w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

Moją pracą jest materializowanie myśli. Kształtowanie myśli to proces. To, o czym myślę jest tym, co mnie otacza – odebrane przez moje zmysły – przetworzone przez umysł – wydobyte przez sytuację i zmaterializowane pod postacią obiektu. Słowo też jest materią. Nie mam zamiaru pamiętać wszystkich swoich myśli. Robię sztukę ponieważ jest ona niczym innym jak pamięcią zewnętrzną. Pracuję w różnych mediach z wyszczególnieniem malarstwa, rysunku i rzeźby.