Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Gągała Tomasz

Urodzony w 1972 roku w Rudzie Śląskiej. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 2000 roku w Pracowni Malarstwa prof. Adama Wsiołkowskiego oraz w Pracowni Plakatu prof. Piotra Kunce. Stypendysta Miasta Krakowa (2002). Otrzymał III nagrodę za plakat „Jazz Juniors” na krakowskim Festiwalu Plakatu (2000), oraz nagrodę ZPAP na Międzynarodowym Festiwalu Książki Artystycznej, Warszawa (2003).

Uczestniczył w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych prezentacjach, m.in.: IV International Digital Art Exhibit and Colloquium w Hawanie (Kuba, 2003); V Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie (2005); w wystawach: „Sztuka Książki” w The Danish Museum of Art & Design w Kopenhadze (Dania, 2005), „The Inklandia International Print Exhibition” w Departmental Gallery at Purdue University (USA, 2007).

Obraz malarski w tradycyjnym ujęciu jest platformą do przenoszenia różnych treści. Dla Tomasza Gągały jest zaś treścią samą w sobie. Fragmenty malatury ‘odrzucone’ w procesie tworzenia obrazu na bok podobrazia, powoływane są do życia i stają się ważne. W innym przypadku, niejako z przekory, ostatnie pociągnięcia pędzla, które zazwyczaj zapowiadają koniec dzieła, są dopiero początkiem przygody. Destrukcja obrazu staje się usankcjonowanym środkiem wyrazu i łącznikiem z nową materią – ścianą. W ten sposób dwa światy mają szansę zaistnieć jako jednorodny byt, choć znaczenia oraz ich funkcje bywają odmienne.

                                                                                              Aleksandra Suchan