Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Chlebek Monika

Urodzona w 1986 roku w Krakowie. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 2006–2011. Dyplom z malarstwa uzyskała w 2011 roku w pracowni prof. Leszka Misiaka; fotograficzny aneks zrealizowała w Pracowni Fotografii pod kierunkiem dr. hab. prof. ASP Agaty Pankiewicz. W 2012 roku otrzymała stypendium Ministra Nauki, Kultury i Sztuki Austrii w Wiedniu w formie trzymiesięcznych rezydencji artystycznych, których rezultatem była wystawa (BMUKK, Wiedeń, 2012). Laureatka Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego w konkursie „Promocje 2012” organizowanym przez Galerię Sztuki w Legnicy, (2012).

Swoje prace prezentowała m.in.: w Krakowie, wielokrotnie w Galerii Zderzak (wystawy indywidualne w 2010 i 2011), Galerii Łącznik (2011, 2013), Galerii Manhattan w Łodzi (2010), w Ośrodku Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim (2011), w galerii Fundacji Promocji Sztuki Współczesnej w Warszawie (2011), a także w galerii Yuki-SIS w Tokio (Japonia, 2012). Uczestniczyła w targach sztuki we włoskim Arezzo, w Tajpej na Tajwanie, w Osace i Tokio (Japonia), Berlinie (Niemcy) i Warszawie. Zajmuje się głównie malarstwem, kolażem i rysunkiem.

 

W mojej pracy artystycznej posługuję się głównie medium jakim jest malarstwo; choć wykorzystuję również technikę kolażu i szeroko rozumianego rysunku. Podejmowane przeze mnie wątki dotyczą podświadomości, snu, pamięci. Przemiany zachodzące poza ludzką kontrolą odkrywają niepokojącą, ukrytą stronę rzeczy. Nieoczekiwane zestawienia, wydarzenia, które nie dają się do końca wyjaśnić, choć przybierają formę realistyczną. Malując obrazy czy tworząc kolaże, wielką wagę przykładam do harmonijnego połączenia treści i formy. Inspiracją są dla mnie filmy, szczególnie Davida Lyncha, a także  twórczość takich artystów jak Robert Kuśmirowski czy Louise Bourgeois. Bezpośrednim impulsem do tworzenia są słowa poznańskiego artysty Wojciecha Bąkowskiego ‘Robienie nowych światów zamiast dać spokój’.