Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Butkiewicz Piotr

Urodzony w 1966 roku w Łodzi. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom w pracowni rzeźby pod kierunkiem prof. Leona Podsiadłego w 1991 roku. 

Zajmuje się rzeźbą, malarstwem i projektowaniem mebli. Za tę ostatnią działalność otrzymał w 2005 roku Grand Prix Związku Polskich Artystów Plastyków. Był kilkakrotnie wyróżniany za realizacje przestrzenne, m.in.: w Konkursie Architektonicznym „Sztuka w Przestrzeni Miejskiej” (2005), czy

w konkursie Fundacji Maxdorf , w którym otrzymał wyróżnienie w postaci zaproszenia do realizacji w kamieniu swego projektu „Kamienna Fontanna” w Maxdorf (Niemcy, 2006). Ponadto jest autorem prac w przestrzeni publicznej m.in. we Wrocławiu, Brienz (Szwajcaria) i w Králíkach (Czechy).

Swoje malarstwo prezentował na licznych krajowych i zagranicznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in.: „Malarstwo” w Kreismuseum w Dippoldiswalde (Niemcy, 2005) i w Terbeek Galerie w Echtenerbrugu (Holandia, 2009), „Do Ciebie szedłem“ w Uhle-Hof, Schwarmstedt (Niemcy, 2009); malarstwo i rzeźbę zaprezentował w Galerii „Chrrr...” we Wrocławiu (2011).

 

Moje malarstwo jest próbą oswajania i przerabiania otaczającej rzeczywistości na własną. Przez wiele lat malowałem głównie pejzaż, jego zmienność, nastrój, świetlistość. Od prawie dziesięciu lat ewoluuje to w kierunku form mniej konkretnych, narracji budowanej językiem swobodnego gestu, abstrakcji i działań uwolnionych od dyktatu rozumu. Tematy jakie podejmuję, podobnie jak w moim odczuciu sam proces malowania, są intymne i kameralne. Gdybym miał je nazwać, byłyby to np. subtelne relacje, zachwyt, wymykanie się, oddychanie, oddalanie – jak widać mało konkretne te określenia, ale zależy mi, aby malarstwo było czymś uwolnionym, odrębnym i alternatywnym do ‘twardej’ rzeczywistości.