Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Matyszewski Paweł

Autor wystaw indywidualnych: „Lysichiton” w Galerii Enter (Poznań, 2008), „Leucospermum” w Galerii Starter (Poznań, 2009), „Gatunek” w Galerii Arsenał (Białystok, 2010), „Bojaźnie” w Galerii Piekary (Poznań, 2011). W 2010 roku uczestnik wystaw zbiorowych, m.in.: „Protoplazma” w Starej Elektrowni Galerii Arsenał w Białystoku; „Ars Homo Erotica” w Muzeum Narodowym w Warszawie (2010); „50 Obrazów” w Galerii Bielskiej BWA w Bielsklu-Białej; „Protoplazma”, Stara Elektrownia, Galeria Arsenał w Białymstoku; w targach sztuki „Santander” w Hiszpanii oraz w Targach Sztuki „Sfera Sztuki” w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, a także w organizowanej przez tę galerię wystawie „Bardzo dobre obrazy”, „Wnętrze” w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (2011), „Aura” w Galerii Biała w Lublinie (2012), „Obsession” w Contemporary Art Gallery w Zrenjanin (Serbia, 2012) oraz „Rzeczy i ludzie” w Galerii Arsenał w Białymstoku (2013).

 

„Obserwuję i szukam motywu, historii, która mnie pochłonie i będzie impulsem do działania. Interesują mnie niszowe zachowania człowieka i środowisko wokół niego, ale też obiekty i zjawiska, które pojąć możemy jedynie szczątkowo. Zwracam uwagę na relacje i interakcje między ludźmi, zjawiskami, jak też relacje mojej realizacji z odbiorcą. Kiedy zachodzi potrzeba, działam dosłownie. Najczęściej jednak poruszam się blisko abstrakcji i niedopowiedzenia, dając widzowi możliwość odkrywania obrazu. Moje prace są różne, bo różnych sytuacji i wydarzeń dotyczą.”

 

„W swoich działaniach poruszam społeczne aspekty, paradoksy, ludzkie bojaźnie - te uzasadnione jak i wyimaginowane. Interesują mnie również kwestie niszowe, zarówno te kulturowe jak i biologiczne. Łączę je w tkankę zmysłów, znaczeń i niedopowiedzeń, pozostawiając widzowi rozkosz odkrywania i możliwość stawiania czoła problematycznym kwestiom. Płodzę biologiczne wzorniki oraz mapy ciała będące polem komplikacji. Opowiadam o emocjach lub staram się je pobudzać. Wydobywam organiczne ciekawostki, zakamarki natury, które zachwycają, dziwią, stają się objawem awersji/agresji wynikającej z lęku przed nieznanym.”