Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Borcz Rafał

Uczestnik 41. Biennale Malarstwa "Bielska Jesień 2013".

Urodzony w 1973 roku w Łańcucie. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1999 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Leszka Misiaka oraz aneksy: z grafiki w Pracowni Drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego i rysunku w Pracowni Rysunku prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej. Od ukończenia studiów pracuje w macierzystej uczelni, od 2009 roku jako adiunkt. Stypendysta Miasta Krakowa (2000) oraz Fundacji Grazella im. Marii Anny Siemieńskiej, działającej przy ASP w Krakowie (2005).

Jest laureatem nagród: Prezesa Międzynarodowego Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (2000), Grand Prix 35. Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa „Bielska Jesień 2001” w Galerii Bielskiej BWA oraz Nagrody Publiczności w tej edycji, Nagrody Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w XI Salonie Plastyki „Egeria” (2002), Nagrody Publiczności oraz wyróżnienia na 37. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2005”, Nagrody Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na XXI Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (2006), nagrody prezesa ZPAP Oddział Katowice oraz wyróżnienia przyznanego przez redakcję „Poland-art” na II Triennale Malarstwa „Animalis” organizowanym przez Miejską Galerię Sztuki „MM” w Chorzowie (2011), a także wyróżnień: na wystawie „Obraz Roku” organizowanej przez „Art & Business” (Warszawa, 2002) i dwukrotnie w polskiej edycji ogólnoeuropejskiego konkursu Lexmark European Art Prize (2003, 2004).

Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych m.in.: w Galerii Bielskiej BWA (wraz z Mariolą Wawrzusiak-Borcz, 2006), Collegium Maius w Krakowie (2007), Muzeum Regionalnym w Szczecinku (wraz z Mariolą Wawrzusiak-Borcz, 2008), Galerii Grodzkiej w Krakowie (2009), Radisson Blu Hotel w Szczecinie – wystawy towarzyszącej XXIII Festiwalowi Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (2010), w BWA Galerii Sanocka w Sanoku (2011), Galerii 4 Ściany w Krakowie (2012) oraz w Galerii Extravagance – Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki w Sosnowcu (2013).

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą i fotografią.

 

Twórczość artystyczna jest dla mnie odbiciem doświadczenia natury, które zdobywam starając się żyć w bliskim z nią kontakcie. W naturze, jak w lustrze, odnajduję odbicie swojego istnienia, niezależnie od tego, czy są to przedstawienia dzikich zwierząt czy krajobrazów. Najbardziej fascynuje mnie to, co jest w niej zjawiskowe i ulotne, jak cisza, powietrze i bezruch, bądź ukryte, jak zwierzęcy instynkt.