Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Bażowska Natalia

Uczestniczka 41. Biennale Malarstwa "Bielska Jesień 2013".

Urodzona w 1980 roku w Dąbrowie Górniczej. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku malarstwo. Dyplom z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Tobisa uzyskała w 2012 roku; obrona w formie wystawy w CSW Kronika w Bytomiu.

Wcześniejsza edukacja: studia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym (1999–2005), studia doktoranckie w ramach stypendium w Katedrze i Klinice Psychiatrii i Psychoterapii SUM (2006–2010); w 2010 obroniła doktorat dotyczący analizy przekazów wizualnych. Ponadto stypendystka

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011), Marszałka Województwa Śląskiego (2011, projekt: „Rodzisko” oraz programu Stypendialnego BMW Group Polska i Bęc Zmiany – BMW/Art/Transformy (2012).

Jest laureatką głównej nagrody w konkursie „Artystyczna Podróż Hestii” (2011), I nagrody Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża krew” organizowanego przez galerię Socato we Wrocławiu (2011), Nagrody Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Nagrody Kolekcjonerów w konkursie „Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie” (2013), a także wyróżnienia w I Międzynarodowym Konkursie Malarskim Modessque (2013).

Autorka wystaw indywidualnych: w Śródmiejskim  Ośrodku Kultury w Krakowie (2010), Rondzie Sztuki w Katowicach (2011), CSW Kronika w Bytomiu (2012), Galerii Socato we Wrocławiu (2013) oraz w Bunkrze Sztuki w Krakowie (2013).

Poprzez tworzenie komunikuję się ze światem zewnętrznym. Fascynuję się życiem w wielu jego aspektach. Moje działania krążą zarówno wokół podłoża psychicznego jak i fizjologiczności ciała. Traktuję jako największe źródło inspiracji otaczającą mnie rzeczywistość, przekładam emocje i relacje na mój własny artystyczny język. Opierając się na podobieństwach biologicznych, traktuję zależności zachodzące w świecie ludzi i zwierząt równolegle. Staram się pracować z podświadomością poprzez rekonstruowanie najskrytszych wartości i reguł, którymi się kierujemy w życiu. Wszystkie prace łączy wspólny zamysł tworzenia. Myślę o moich działaniach jak o rozpoznaniach i receptach dla niedoskonałości ciała społecznego.