Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Kuskowski Kamil

Uczestnik 38. Biennale Malarstwa "Bielska Jesień 2007" - laureat Grand Prix, oraz 36. Biennale Malarstwa "Bielska Jesień 2003".
Uczestnik i współautor Wystawy Kuratorskiej  „Obrazy jak malowane” 2006.

 

Urodził się w 1973 roku w Zakopanem. Studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Andrzeja Gieragi w 2000 roku. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007). Laureat licznych nagród i wyróżnień m.in.: Nagrody Rektora ASP w Łodzi za działalność organizacyjną (2002, 2004), Nagrody „NBP młodym twórcom kultury” (2004), Nagrody pisma „Format” na V Krajowej Wystawie Malarstwa Młodych – VI Konkurs im. E. Gepperta, Nagrody Roku pisma „Arteon” (2005). Jest laureatem Grand Prix 39. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2009”, na którym przyznano mu również wyróżnienie redakcji „Art&Business”.

Artysta mieszka i pracuje w Łodzi. Związany jest z poznańską galerią „Piekary”. Wraz z Jarosławem Lubiakiem prowadzi od dwóch lat program galerii „Zona Sztuki Aktualnej” przy Łódź Art Center. Jest kuratorem wielu wystaw oraz autorem projektów artystycznych takich jak: „Muzeum” (2004), „Bitwa pod Grunwaldem” (2008), „Obraz klimatyzowany” (2009), „Prawda w malarstwie” (2009).

 

Cykl „Obrazy sztuki” liczy sobie kilkanaście tytułów, z czego pięć artysta prezentuje na bielskich targach (cykl ten był prezentowany po raz pierwszy podczas „Bielskiej Jesieni 2007” w Galerii Bielskiej BWA). Składają się nań grzbiety wybranych przez artystę albumów i książek o sztuce najnowszej, które kształtują oblicze rynku sztuki i jej światową historię. I tak dla przykładu obok książki Jacquesa Derridy „Prawda w malarstwie”, której treść wywarła ogromny wpływ na artystę, znajdujemy „Art at the Turn of the Millenium” wydawnictwa Taschen, książki, która referuje punkty zwrotne w sztuce XX wieku i omawia najważniejsze idee i reprezentujących je artystów. „The Triumph of Painting” to alfabetyczny katalog malarzy osiągających najwyższe ceny na aukcjach słynnej londyńskiej galerii „Saatchi & Saatchi”, a „Cream 3” wydany przez Phaidon Editors to komentarze do twórczości stu najbardziej interesujących artystów ostatniej dekady promowanych przez znanych kuratorów sztuki, szefów festiwali artystycznych, czy dyrektorów tak znanych muzeów sztuki nowoczesnej. Dodajmy, że znalezienie się w tak doborowym towarzystwie przedstawianym w tej książce jest marzeniem każdego młodego artysty starającego się zrobić karierę międzynarodową.

Duża doza ironii, a jednocześnie oryginalny sposób interpretacji formy odnoszącej się do problemu „aktu w malarstwie” widoczny jest w prezentowanych na wystawie pracach Kuskowskiego z cyklu „Cycki”. Na zbiór pod tym tytułem składają się pary obrazów w kształcie kół w rozmaitych odcieniach skóry, z wyraźnie zaznaczonymi sutkami. Dodajmy, że wielkość obrazów podyktowana jest rozmiarami miseczek  staników począwszy od rozmiaru A (12,5 cm) do rozmiaru GG (35 cm). Cykl „Cycki” uzupełnia krótka praca wideo „Exorcysta X”, którą tworzy m.in. cytat z filmu Woody’ego Allena: „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale boicie się zapytać”.

Nagrodę Grand Prix 39. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2009” zdobył artysta za dwa płótna z cyklu „Antysemityzm wyparty”. Te pozornie białe płótna skrywające hasła oskarżające Żydów wyrażają aktywną postawę artysty wobec problemów społecznych: braku tolerancji, agresji i nienawiści. Ponadto cykl ten odzwierciedla stosunek artysty do zagadnienia malarstwa i skłania do postawienia pytania jak daleko poza zastanym obszarem sztuki artysta może szukać inspiracji i nowej formy wyrazu. „Malarstwo – powiedział Kuskowski w wywiadzie udzielonym Magdalenie Ujmie – to nie jest malarstwo sztalugowe, ale przede wszystkim styl myślenia”. Dlatego w wielu swoich pracach Kuskowski łamie stereotypy myślenia o obrazie otwierając widza na nowe przestrzenie percepcji czystego koloru, albo, jak w ostatnim swoim projekcie „Obraz klimatyzowany”, prezentowanym w warszawskim CSW Zamek Ujazdowski, wręcz zaprasza widza do wnętrza obrazu dodając nowe jakości – odczucia świetlne i temperaturowe.