Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Zygmunt-Siegmund Bartłomiej

Uczestnik 40. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2011”.

Urodzony w Siemianowicach Śląskich w 1983 roku. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu; dyplom w pracowni prof. Piotra C. Kowalskiego w 2008 roku. Zajmuje się malarstwem, wideo oraz plakatem.

Stypendysta Prezydenta Miasta Bielska-Białej w 2006 roku.

Laureat I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Malarskim „Obraz przestrzeni publicznej”, Galeria Sztuki Współczesnej „Profil”, Poznań (2009); zakwalifikowany do grona finalistów 9. Konkursu im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (2009).

Autor czterech wystaw indywidualnych; w Poznaniu: w Galerii „Aula”, ASP (2006); w Galerii Enter  (2007) i w Galerii Szyperskiej (2008) oraz w Klubie Mózg w Bydgoszczy (2008).

Uczestnik wystaw zbiorowych, m.in.: „Sztuka a natura w Chinach”, Bałtycka Galeria Sztuki, Ustka (2007); „Kreski na niebie”, Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych, Leszno (2009); wystawy pokonkursowej im. E. Gepperta, BWA, Wrocław i Ośrodek Propagandy Sztuki, Łódź (2009/2010) oraz Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2011).

 

„Oto powierzchnia. A teraz myślcie, a raczej czujcie to, co się pod nią kryje. Pomyślcie, jaka musi być rzeczywistość, jeżeli wygląda w ten sposób” [Susan Sontag, „O fotografii”]. Fotografia staje się dla mnie punktem wyjścia do dedukowania, spekulacji i fantazjowania. Pojawia się pojęcie potencjału. Pamięć, którą niesie ze sobą obraz – staje się raczej potencjałem tego obrazu. Im więcej wiemy, tym więcej widzimy. Nie jestem pewien, czy sprawdza się to w drugą stronę.