Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Tuła-Pająk Teresa

Uczestniczka 40. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2011”.

Urodzona w 1970 roku w Oleśnicy. Studia w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu; dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Stanisława Kortyki w 1997 roku.

Zajmuje się malarstwem.

Brała udział w wystawach pokonkursowych: w IV Triennale Autoportretu im. Jacka Malczewskiego, Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (2003); w Międzynarodowym Konkursie „Akt”, Galeria Marquardt, Łódź, 2010; w III Ogólnopolskim Konkursie „Obrazy muzyką malowane – polski pejzaż” prezentowane w Pałacu Sztuki w Krakowie  (2010) oraz w Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach (2011).

 

Znaki, przedmioty, przedstawiona schematycznie lub fragmentarycznie ludzka postać. Nagość i samotność. Biel, czerń, szarość. W szarości „dryfują” samotne, pojedyncze przedmioty. Bliskie (może najbliższe),intymne, choć przecież najzwyklejsze, banalne. A jednak te właśnie przedmioty zasługują na moją szczególną uwagę. Namalowane zyskują rangę symboli, przedmiotów magicznych.

Unikam przedstawiania zgiełku otaczającego świata, z jego krzykliwą atmosferą, feerią barw i świateł. Wybieram spokój szarości, otulającą miękką biel.

Nie interesuje mnie komentowanie aktualnych wydarzeń, opowiadanie skomplikowanych narracyjnie historii. Wybieram znak, fragment, ślad i ów „przedmiot intymny”, by za ich pomocą opowiedzieć o kondycji człowieka, o sobie.