Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Szmitke Piotr

Uczestnik 40. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2011”.

 

Urodzony w 1955 roku w Katowicach. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. Jerzego Nowosielskiego i Andrzeja Strumiłły, u którego obronił dyplom w 1980 roku.

Stypendysta MKiDN (1998 i 2007) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego (2002).

Uczestnik 40. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2011”.

 

Otrzymał nagrodę za instalację rzeźbiarsko-malarską „Wnętrze roku” w Krakowie (1996). Laureat Nagrody Kultury Prezydenta Miasta Katowice (2010) oraz odznaki honorowej MKiDN „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2011).

Artysta interdyscyplinarny. W latach 1981–1990 tworzył we Francji.

Organizator opartych na autorskich założeniach Festiwali Metaweryzmu w Muzeum Śląskim w Katowicach (1994) i Bunkrze Sztuki w Krakowie (1995).

Autor multimedialnej kurtyny w Teatrze Śląskim w Katowicach (powstawała w latach 2004–2007) 

oraz opery „Muzeum Histeryczne Mme Eurozy” wystawionej w Operze Śląskiej w Bytomiu (2005).  W 2009 roku wyreżyserował  „Zbrodnię Ikara” – średniometrażowy film eksperymentalny, a także był twórcą  pokazu wideo-malarstwa „Wizja Lokalna w czasie realna” w Galerii Entropia we Wrocławiu oraz wideo-performansu „La Partition Aposteriorique” na festiwalu „Warszawska Jesień”.

Swoje prace wystawia w kraju i za granicą.

 

Jak mawiał królik Bugs, żyjemy w świecie zastępczym. Świecie pośredników zabiegających o redukcję czynnika ludzkiego. Nie wiemy na 100 % niczego. Straciliśmy umiejętność czytania z gwiazd ale nasza pycha rozrasta się i nie mogąc czerpać z rzeczywistości sięgamy po jej symulakr opakowany i podpisany – najlepiej znanym nazwiskiem. Może w sytuacji, gdy pojęcie prawdy uległo relatywizacji jedynie fikcja kompromituje fikcję? Fikcyjne autorytety, łgarstwa prawa, polityczne obietnice... Akceptujemy przedmiotowość, etykietę z ceną i wyznaczonym miejscem w sektorze dla VIP-ów. Lepiej być artystą, którego nie ma? – dodaje myszka Miki.