Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Ołdak Izabela

Uczestniczka 40. Biennale Malarstwa "Bielska Jesień 2011",
39. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2009” - laureatka nagrody publiczności oraz 38. Biennale Malarstwa "Bielska Jesień 2007".

 

Urodzona w 1982 roku w Rybniku. W latach 2002–2007 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu; dyplom z malarstwa w pracowni prof. Piotra C. Kowalskiego w 2007 roku. Absolwentka Dutch Art Institute ArtEZ w Enschede w Holandii w latach 2008–2010. Dyplom Master of Fine Arts pod kierunkiem Aleny Alexandrovej w 2010 roku.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006/2007); stypendium w programie Socrates Erasmus w Nottingham, Trent University (Wielka Brytania, 2006/2007). Otrzymała dotację z Fundacji Stokroos, Utrecht (Holandia, 2010) oraz stypendium miasta Bielska-Białej (2011). Jest laureatką nagrody publiczności na 39. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2009”, Galeria Bielska BWA.

Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Holandii, Serbii, Grecji, Niemczech, Anglii, USA i na Węgrzech. Uczestniczyła w wielu rezydencjach artystycznych, warsztatach i plenerach; kuratorka rezydencji artystycznych „Beyond the Time” w Galerii Bielskiej BWA. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tworzeniem instalacji site-specific oraz działaniem w przestrzeni publicznej.


Sztuka determinuje i dominuje w moim życiu, pozwala mi odkrywać i zagłębiać się w nieznane dotąd tematy, wyrażać swoje emocje, opinie i obserwacje. W moich projektach łączę rzemiosło z konceptualizmem i duchowością. Wizualnie tworzę własną stylistykę zbudowaną z piętrzących się form linearnych wzorów, często o znaczeniu symbolicznym czy magicznym. Inspiruję się folklorem, mitami, snami, archetypami i symbolami. Jest to forma poszukiwania własnych korzeni budujących moją tożsamość artystyczną, opierającą się na uniwersalnych wartościach kulturowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie.