Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Janiak Joanna

 Uczestniczka (wraz w duecie z Piotrem C. Kowalskim) 7. Wystawy Kuratorskiej "Bielskiej Jesieni" "Samozapłon" 2012 oraz Biennale Malarstwa "Bielska Jesień 2011".

 

Urodzona w 1955 roku w Lesznie.

Studia filozoficzne w latach 1980–1985 na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Od 1991 roku dziennikarka, redaktorka, reżyserka, scenarzystka i producentka telewizyjna.

Autorka tekstów o sztuce.

Inspiruje się różnymi sposobami obrazowania oraz relacją między tradycyjnym obrazem a obrazem telewizyjnym, elektronicznym i ich odbiorem. Wspólnie z Piotrem C. Kowalskim realizuje od 2004 roku cykle „Megabajty malowania” i „Obrazy mroźne”.

 

Piotr C. Kowalski I Joanna Janiak

Co by było, gdyby? Jak zachowa się płótno? Czy tym razem się uda? Przystępując do pracy nad każdym kolejnym obrazem z cyklu „Obrazy mrożone” Piotr C. Kowalski i Joanna Janiak nigdy nie byli w stanie przewidzieć końcowego efektu. Decyzję o ostatecznej formie obrazu artyści oddawali bowiem naturze.  W wyniku poddania  płócien działaniom mrozu pokryły się one siatką misternych, geometrycznych pęknięć układających się w koncentryczne wzory.

Działanie dość zaskakujące, oboje przecież biegle władają więc językiem sztuki współczesnej. Mimo to, zdecydowali się oddać decydujący głos niekontrolowanym siłom zewnętrznym. Ich obrazy są wynikiem dialogu, którego druga strona jest co najmniej nieprzewidywalna.  W jakim stopniu artyści są więc ich autorami? W przypadku „Obrazów mrożonych” tytuł wystawy, „Samozapłon”, zyskuje szczególne znaczenie. Jedni, by wywołać detonację,  podpalają lont pod wypełnioną prochem beczką, Kowalski i Janiak wykorzystują do tego nitroglicerynę. Samoczynny Big Bang na powierzchni płótna dokonuje się bowiem bez ich bezpośredniego udziału.

Michał Suchora