Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Staś Irmina

W swoich obrazach, w których tematycznie odwołuje się do biologii, odchodzi od realistycznego przedstawiania, tworząc abstrakcyjne kompozycje wypełnione nieregularnymi formami zaledwie sugerującymi anatomiczne odniesienia.
Urodzona w 1986 roku w Żelechowie. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni malarstwa prof. Leona Tarasewicza i dr. Pawła Susida; aneks do dyplomu w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej prof. Mirosława Duchowskiego (2012). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015); finalistka Strabag Artaward International w Strabag Kunstforum, Wiedeń (Austria, 2013).
Laureatka Nagrody Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w konkursie Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie (2013);
finalistka 11. Konkursu Gepperta „Uwaga: malarstwo!”, Wrocław (2013) oraz 41. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2013”, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała; laureatka Wyróżnienia Honorowego Jury w 22. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych „Promocje 2012” w Legnicy.
Autorka wystaw indywidualnych „Orgamizmen Irmina Staś”, Strabag Kunstforum – Artlounge im STRABAG Haus w Wiedniu (Austria 2014) oraz w Galerii WizyTUjącej w Warszawie (2013).
Uczestniczka wystaw zbiorowych, m.in. w 2015: „Potęga abstrakcji”, Muzeum Sztuki Współczesnej, Mińsk (Białoruś) i „Zapisy przemian, nasz wybór z kolekcji Krzysztofa Musiała”, Płocka Galeria Sztuki, Płock; w 2014: „Mauerfall – 25 Jahre. Fördergesellschaft zeitgenössischer Kunst mbH, Essen (Niemcy) oraz w Warszawie: „Wątpia”, Galeria Monopol oraz „Plener z Miłoszem”, PKO Bank Polski – Centrala.