Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Wilk Rafał

Urodzony w 1985 roku w Szczecinie. Studia w Instytucie Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Ryszarda Woźniaka (2006); aneks z wideo pod kierunkiem prof. Izabelli Gustowskiej.

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009) oraz Prezydenta Miasta Zielona Góra (2010). Zwycięzca Grand Prix ogólnopolskiego konkursu na „Obraz Roku” organizowanego przez miesięcznik „Art & Business” (2005).

Artysta multimedialny, w swoich pracach wykorzystuje różne techniki, od malarstwa, przez wideo, fotografię, aż po animacje komputerowe.

 

Autor wystaw indywidualnych, m.in.: „Rapid Eye Movement” w Galerii BWA w Zielonej Górze (2011), „Obrazyburczą” w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze (2011), „Deża Wi” w Galerii BWA w Jeleniej Górze (2012), „Pozostańmy w kontakcie” w Galerii Studio w Warszawie (2012) oraz „Find Your Way Home” w Galerii aTAK w Warszawie (2012).

 

Uczestnik wystaw zbiorowych, m.in.: „Kto mnie słyszy? Nic nie widzę” w Galerii Studio w Warszawie (2009), „A letter from faraway” – wystawie zorganizowanej przez Polish Art Scotland w Edynburgu (Szkocja, 2009), „Grusse aus Gruneberg” w Museum Junge Kunst we Frankfurcie nad Odrą (Niemcy, 2010), „700IS” w Sloghterhouse w Egilsstadir (Islandia, 2010), „Nie Śpimy!” w Galerii BWA w Zielonej Górze (2010), „Zielona z Jelenią mylą mi się” w Galerii BWA w Jeleniej Górze (2010), „Piratów czeka śmierć” w Instytucie Polskim w Bratysławie (Słowacja, 2011), „Out of STH” w BWA Awangarda we Wrocławiu (2012), „Black Square” Raster Edition w Galerii Raster w Warszawie (2012) oraz „Tribute to Robakowski” w Galerii lokal_30 w Warszawie (2013).

 

Umiejętnie posługuje się farbą, a rysunkowe i czysto malarskie elementy wypowiedzi utrzymuje w dynamicznej równowadze. Komponuje inteligentnie i sprawnie. Dla swych prac wybiera materię oszczędną, bez faktury, bo taka najlepiej wspiera jego wnikliwe chociaż chłodne spojrzenie z dystansu. Rafał Wilk obserwuje rzeczywistość z przymrużeniem oka. Do malarstwa inspirują Rafała fotografia oraz film, często realizowane osobiście.

                                                                                              Ryszard Woźniak