Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Staś Irmina

Urodzona w 1986 roku w Żelechowie. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 2008–2012. Dyplom na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem prof. Leona Tarasewicza (2012). Aneks do dyplomu w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej prof. Mirosława Duchowskiego. Wcześniej studiowała na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2006–2008).

Otrzymała Stypendium Rektora ASP w Warszawie w roku akademickim 2011/2012. Laureatka Nagrody Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w drugiej edycji konkursu „Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie” (2013), Finalistka Strabag Artaward International 2013 w Strabag Kunstforum w Wiedniu oraz 11. Konkursu Gepperta (2013). W 22. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych „Promocje 2012” w Legnicy dostała Wyróżnienie Honorowe Jury.

Autorka wystawy indywidualnej „Irmina Staś. Szkice” na Wydziale Malarstwa ASP z Warszawie (2011). Uczestniczka wystaw zbiorowych, m.in.: Wystawa Pracowni 210 w Galerii ZPAP Na Piętrze w Łodzi (2008), „Nigdzie czyli gdzie?” w Galerii Aspekt w Warszawie (2009), „Artyści Sokratowi” – z okazji benefisu Sokrata Janowicza w Krynkach (2011). Wzięła udział w wystawach pracowni prof. Leona Tarasewicza i dr. Pawła Susida: „Obecność malarstwa” w Galerii Spokojnej i dwukrotnie w Galerii aTAK w wystawach „DyploMY” i „Gdzie jest malarstwo?” (Warszawa, 2012).

 

Maluję sytuacje graniczne. Sytuacje takie, to momenty, w których człowiek przeżywa niepewność i nietrwałość własnego bycia w świecie. Uważam, że sztuka nie może być ‘wymyślona’, że musi być autentyczna. Sięgam do własnych doświadczeń przeżycia sytuacji granicznych po to, aby poruszać problemy i wartości uniwersalne. Konstruuję ‘organizmy’ z osobistych doświadczeń, rozkładających się fragmentów natury, tworów z otoczenia i elementów czysto abstrakcyjnych. Zakładam, że moje konstrukcje działają, a więc maluję optymistyczne obrazy. Każdy z nich jest absolutnie niezbędny, każdy następny wynika z poprzedniego. Staram się pozbywać chęci projektowania płócien, realizowania pomysłów – na rzecz obserwacji i podążania za myślą.

Za pomocą środków malarskich chcę uzewnętrznić to, co wewnętrzne. Fragmenty malowane studyjnie, wrażeniowo czy abstrakcyjnie, przenikają się i zmieniają swoje właściwości.