Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Smoleń Justyna

Urodzona w 1988 roku w Nowym Sączu. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Leszka Misiaka (2013).

W 2012 roku otrzymała Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stypendium artystyczne im. Henry’ego J.T. Dorena oraz stypendium naukowe Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Laureatka Nagrody Grand Prix na X Międzynarodowym Festiwalu im. Józefa Szajny „Zdarzenia” w Tczewie (2009). Dwukrotnie nominowana do Artystycznej Nagrody „Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie” Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2012, 2013). Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią. Autorka wystaw indywidualnych w 2012 roku: „Opacus” w Galerii Onamato w Krakowie i „SAMO-LOTY” w Fundacji Promocji Sztuki Współczesnej w Warszawie.

 

Wzięła udział w wielu wystawach i projektach zbiorowych, m.in.: Audio Art Festiwal w Bunkrze Sztuki w Krakowie (2009, 2012), „Naturystki” w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie, w Fundacji Promocji Sztuki Współczesnej w Warszawie, w konkursie Fundacji im. Franciszki Eibisch (2012), w Soho Factory w Warszawie (2012, 2013). W 2013 roku wystawiała prace w BWA w Gorzowie Wielkopolskim, Pałacu Sztuki i Collegium Maius UJ w Krakowie; uczestniczyła w II Piotrkowskim Biennale Sztuki w Ośrodku Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim oraz w „Betreten Verboten” – międzynarodowej wystawie Fundacji Transporter Kultury w Quelle w Norymberdze (Niemcy).

 

Przy pomocy materii malarskiej podejmuję próby interpretacji zjawisk naturalnych. Wciśnięcie bezkreśnie rozedrganych morskich fal – jakby wbrew swej naturze – w ciasne ramy obrazu, unaocznia ich pulsującą nieprzenikliwość. Fragmentaryczność staje się przymusem wobec niemożności ujęcia wielkości zjawiska. Rodzaj wypreparowania motywu, przy jednoczesnym wrażeniu jego kontynuacji poza ramami obrazu, buduje nowy sens dla semantycznej interpretacji zjawiska. Problem  sposobu percepcji jest w moim malarstwie problemem naczelnym.