Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Skaper Ewa

Urodzona w 1954 roku w Olsztynie. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom w pracowni malarstwa pod kierunkiem prof. Jerzego Zabłockiego w 1980 roku.

Otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska (2012) i Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury (2012).

Laureatka Nagrody Grand Prix w 30. Salonie International de Revin (Francja, 2002).

Ważniejsze wystawy z ostatnich lat: Galeria Triada, Gdańsk (2000); Galerie Foto, Herford (Niemcy, 2001); „Die Kunst ist weiblich” Frauenkulturhaus, Hamburg (Niemcy, 2002); Caisa International Cultural Centre, Helsinki (Finlandia, 2004); Art Poznań 2004; Art Fair, Haga (Holandia, 2005); Sopocki Dom Aukcyjny, Sopot, 2009; „Papier ist geduldig”, Galerie auf der Freiheit, Schleswig (Niemcy, 2010); Galeria Triada, Gdańsk (2011); Biennale Sztuki Gdańskiej, Gdańska Galeria Miejska, Gdańsk (2012); I Triennale Sztuki Pomorskiej, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot 2013.

 

Zajmuję się malarstwem w tradycyjnych technikach i asamblażem. Kolekcjonuję stare przedmioty, celuloidowe lalki i figurki, zabawki, fragmenty gier i druków czy rzeczy o zatartej już użyteczności, które występują jako bohaterowie malarstwa oraz stają się uczestnikami obiektów „nie-pokoi” i asamblaży. Fascynacja realnością przedmiotu, jego ulotnym pięknem i abstrakcyjnym potencjałem, determinuje moje obrazy. Miniona bezpowrotnie codzienność, która emanuje z artefaktów czy przypadkowego kadru dawnej fotografii, przełożona na język malarski staje się odrębną rzeczywistością, w pewnym sensie fotografią niemożliwą, łączącą dosłowność z umownością, gdzie nieprawda staje się prawdą. To, co dziecięce i naiwne, przeplata się z egzystencjalnym i tragicznym, wprowadza nowe znaczenia, zaś dzięki celowo użytej estetycznej symulacji i świadomemu wykorzystaniu atrybutów kiczu, staram się odsłonić autoironię, absurd, groteskę.

Szukam w obrazie osobistej niezależności podpartej tradycyjnym rzemiosłem malarskim – technika tempery jajowej pozwala mi najlepiej przełożyć koncepcję artystyczną na formę, która jest sposobem myślenia o treści.