Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Rozenau Małgorzata

Urodzona w 1971 roku w Sosnowcu. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach; dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Druku Wklęsłego prof. Stanisława Kluski oraz w Pracowni Rysunku i Malarstwa prof. Jacka Rykały (1996). Pracuje w Katedrze Malarstwa w macierzystej uczelni. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki (1996). Współtworzyła grupy artystyczne: SECTO, Turerzy, Grupa Laokona. Laureatka (wspólnie z Michałem Kopaniszynem) III nagrody za projekt „Hipersztuka” w Wystawie Sztuki w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2004). Uczestniczka rezydencji artystycznej w North Wales School of Art and Design w Wrexham Walii (Wielka Brytania, 2008). Wyróżniona przez redakcję katowickiej „Gazety Wyborczej“ podczas Targów Sztuki „Sfera Sztuki“ w Bielsku-Białej (2010) oraz podczas 40. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2011” w Galerii Bielskiej BWA.

Autorka wystaw indywidualnych: w Galerii Extravagance w Sosnowcu (1998), Galerii Bielskiej BWA (2005, 2013), Galerii Zachęta – Piwnica Margaux w Częstochowie (2006 ), North Wales School of Art and Design w Wrexham w Walii (2009), Silesia City Center w Katowicach (2010), Galerie Langův Dům we Frydku-Mistku (Republika Czeska, 2012) oraz w Hawanie (Kuba, 2012).

Uczestniczka wystaw i projektów zbiorowych, m.in.: wielokrotnie w wystawach środowiska artystycznego w Bielsku-Białej i Katowicach (od 1995 roku), a także w wystawie „Intérieur” w Galerii Arsenał w Poznaniu (2006), „Border Crossing” w Wrexham Art Centre and Gallery (Wielka Brytania, 2007), „Szczyt bohaterów” w Bunkrze Sztuki i Muzeum Witrażu w Krakowie (2009) oraz „Sztuka kobiet – kobiety w sztuce” w Muzeum Śląskim w Katowicach (2012).

 

Zajmuję się malarstwem i projektowaniem graficznym. We wcześniejszych obrazach wykorzystywałam motywy z hipermarketowej rzeczywistości, wykorzystując język reklamy do pokazania iluzoryczności świata wykreowanego przez tabloidy i media. Tworzyłam kolaże z wizerunków i sloganów reklamowych, którymi relacjonowałam swoją teraźniejszość, często nawiązując stylistyką do amerykańskich reklam z lat 60.

Nowe obrazy dotyczą bardziej przemijania, przenikania i wewnętrznych poszukiwań.