Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Rogoża Katarzyna

Urodzona w 1985 roku w Opolu. Studia na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunkach: Projektowanie Ubioru oraz Projektowanie Obuwia i Form Kaletniczych. Dyplom pod kierunkiem dr hab. Sylwii Romeckiej (2012).

W latach 2011–2012 uczestniczyła w projekcie Centrum Promocji Mody – Klaster branży tekstylno-odzieżowej, w ramach którego zrealizowała dwie kolekcje prezentowane podczas Fashion Week Poland. W trakcie studiów brała udział w kilku konkursach dla projektantów, takich jak: Gryf Fashion Show w Szczecinie i Off Fashion w Kielcach. Do tej pory zrealizowała cztery autorskie kolekcje.

 

Malarstwo jest dla mnie sposobem na komunikowanie się ze światem. Interesuje mnie przede wszystkim człowiek pod kątem psychologicznym i społecznym, jego emocje, lęki oraz problemy. Cykl pt. ‘I Miś You’, to wielkoformatowe obrazy przedstawiające proste formy – plamy, których punktem wyjścia były zdjęcia różnorakich maskotek. Pluszowe zwierzaki są dobrze znane każdemu z nas. Przywodzą na myśl dzieciństwo, a co za tym idzie – wspomnienia i emocje z nim związane. ‘Miśki’ są obiektami, które obrazują rzeczy budzące pozytywne reakcje, z drugiej strony, jest w nich coś niepokojącego. ‘Pluszaki’ symbolizują prezent, chęć obdarowania osoby, którą darzymy sympatią, czymś miłym w dotyku i przyjemnym dla oka. Pełnią funkcję pamiątki. Podobnie jak przeszłość wywołująca sentyment i strach, a czasami nawet wstręt.