Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Akahira Rafael

Uczestnik 40. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2011”.

 

Urodzony w 1981 roku w Paryżu. Ukończył Ecole d'Art Maryse Eloy w Paryżu na specjalizacji grafika komputerowa. Dyplom z wyróżnieniem pod kierunkiem profesorów Maryse Eloy i Tuana Phama w 2002 roku.

Artysta ma korzenie japońskie, pracował jako grafik w Tokyo i Paryżu, od 2005 roku mieszka i pracuje w Polsce. Obecnie zajmuje się malarstwem, grafiką, obiektami, instalacjami i książką artystyczną. W 2009 roku zrealizował pierwszą scenografię w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Autor dwóch wystaw indywidualnych: w Instytucie Francuskim w Warszawie (2008) i w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi (2009).
Uczestniczył w wystawach zbiorowych, m.in.: Walter Koschatzky Kunstpreis, MUMOK w Wiedniu (2011), XXIII Międzynarodowym Biennale Exlibrisu w Malborku (2011), a także dwukrotnie w Międzynarodowym Triennale „Małe Formy Grafiki” w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi (2008, 2011), w którego ostatniej, 14. edycji, otrzymał honorowy medal.

Na początku buduję obrazy intuicyjnie, ekspresja i emocje dominują nad myślowym procesem. Jednak bardzo szybko otwieram się na szczególne poszukiwania formy, takie jak: chromatyka czy estetyka. Porównuję swoje prace do takich nurtów jak „art brut” i „abstrakcyjny  ekspresjonizm”, chociaż hybrydowy charakter moich prac wynika raczej ze zderzenia automatycznego zapisu z pewną kontrolą kompozycji.