Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Maciejewicz Konrad

Urodzony w 1980 roku w Lubartowie. Studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom w Pracowni Serigrafii pod kierunkiem prof. Grzegorza Dobiesława Mazurka (2004).

Laureat polskiego etapu konkursu artystycznego Henkel Art Award w 2013 roku.

Tworzy prace z pogranicza malarstwa i fotografii.

Autor trzech wystaw indywidualnych, prezentowanych dwukrotnie w Galerii Biała w Lublinie: „Azyl” (2011) i „Afrodit” (2012) oraz „Przemień mnie” w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie (2012).

Uczestniczył w kilku wystawach zbiorowych: „KordegAART! – Wystawa No Budget Show 3, czyli Towot Squat w galerii” (Galeria Kordegarda, Warszawa, 2011), w 6. Triennale Młodych w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2011), 40. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2011” w Galerii Bielskiej BWA (Bielsko-Biała, 2011),” Ars loci/Obraz aktualny” (Warsztaty Kultury, Lublin, 2012) oraz „Czas Kolażu” w Galerii Kordegarda (Warszawa, 2013).

 

 

Zajmuję się głównie kolażem, ponieważ to o czym mówię w swoich pracach, jest nierozerwalnie związane ze sposobem w jaki one powstają. Przemoc, jaką stosują wobec siebie postaci w moich pracach, jest powtórzeniem tego, czego sam się dopuszczam kalecząc nożyczkami papierowe postaci. Wykorzystuję wyłącznie czasopisma z lat 70. i 80., często bardzo zniszczone, o nieudolnej poligrafii, głównie kobiece. Powycinane z nich elementy (ubrania, potrawy kulinarne), które tnę na drobne, abstrakcyjne ścinki, stają się w moich pracach czymś innym, tracą swoją tożsamość. Nabierają żywych cech, są agresywne, ale jednocześnie dotknięte rozkładem, słabe.

Ważny jest dla mnie fakt wykorzystania tych czasopism w całości – wszystko ma wartość, każdy nawet najdrobniejszy wycinek staje się istotnym elementem pracy. Przez to przemianie ulega również samo medium – kolaże imitują malarstwo.