Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Kowalczyk Aleksandra

Urodzona w 1987 roku w Warszawie. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem prof. Leona Tarasewicza (2011). Aneks z fotografii użytkowej na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii w pracowni prof. Rosława Szaybo.

Absolwentka Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie, specjalizacja: organizacja produkcji telewizyjnej i filmowej (2011).

Finalistka Konkursu o Nagrodę Artystyczną Siemensa zwieńczonego wystawą „ComingOut” w Salonie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2011).

Uczestniczka wystaw: „Mam plan” w Nizio Gallery (Warszawa, 2008), „W procesie” (Noc Muzeów, ASP Warszawa, 2009), „DyploMY” w Bochenska Gallery (Warszawa, 2011), wystawy podyplomowej pracowni Leona Tarasewicza i Pawła Susida pt. „Rozstanie” w Galerii Bielskiej BWA (Bielsko-Biała, 2012), „Dyfuzja” w Muzeum Architektury (Wrocław, 2013).

 

 

Inspiracją dla mojego malarstwa jest nowoczesna przestrzeń miejska. Architektura współczesna na świecie oraz ta, w której się wychowałam i w której żyję, jest dla mnie bardzo ważna, dlatego właśnie ona jest tematem moich obrazów. Chcę pokazać architekturę nowoczesną, skupiając się na jej bryle i formie. Kompozycje są surowe i puste. Przedmiotem mojego malarstwa jest konkretny obiekt – wyrwany z kontekstu otaczającego go świata. Chcę, żeby przestrzenie obrazów zaakcentowane geometrycznymi, ostrymi podziałami, sprawiały wrażenie nierzeczywistych.

Współczesne budowle są niezwykle zróżnicowane – niektóre delikatne i lekkie w formie, inne monumentalne i ciężkie. To właśnie ich różnorodność mnie fascynuje. Próbuję stworzyć trójwymiarową przestrzeń budując ją w oparciu o kształt bryły i kolor. W moim malarstwie poszukuję odpowiedzi na pytania dotyczące podziału przestrzeni, natężenia linii, plamy, a także harmonii i porządku. Efektem tych poszukiwań są moje obrazy.