Biennale Malarstwa Bielska Jesień

Komorowska Karolina

Urodzona w 1981 roku w Lublinie. Studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Jacka Wojciechowskiego (2007). Otrzymała Nagrodę Rektorską za najlepszy dyplom Wydziału Artystycznego UMCS w 2007 roku. Zdobywczyni wyróżnienia na 39. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2009”.

Jest autorką dwóch wystaw indywidualnych: „1 : 1” w Galerii Karowa w Warszawie (2008) oraz „Buble” w Galerii Biała w Lublinie (2011).

Uczestniczyła w Targach Sztuki „Sfera Sztuki” oraz w wystawie „Bardzo dobre obrazy”, organizowanych przez Galerię Bielską BWA w Bielsku-Białej (2010), a także w wystawach: „Migrena” w Bałuckim Ośrodku Kultury w Łodzi (2010) i „MAL-ARS-TWO’, prezentowanej w Zamojskim Domu Kultury w Zamościu (2011).

 

W jej malarstwie odnajdujemy echa trompe l’oeil, tendencji w sztuce mającej na celu ‘oszukiwać oko’, czyli tworzyć przedstawienia tak iluzjonistyczne, aby widz we wstępnym kontakcie miał problem z ontologicznym zakwalifikowaniem widzianej sceny. (…) Artystka, z pietyzmem ‘portretując’ paradoksy rodzinnego domu, ujawnia silne dążenie do zatrzymania mijającej epoki, pomimo tego, iż nie była to epoka materialnego dostatku. (…)

Artystka maluje ‘ręcznie malowane talerze’. Powtarzając niejako ów gest zdobienia zastawy, przenosi je na płótno i odtwarza je razem z pierwotnie ceramicznym podobraziem. Mówiąc inaczej, talerz, który zwykle pełnił rolę osobliwego passe-partout, tutaj zajmuje równoznaczne miejsce z namalowaną ozdobą.

Piotr Pękala